Dobre Kłótnie 1. Konflikt: Co to dla Ciebie znaczy?

with Brak komentarzy
Witaj! Zaczynamy dziś serię dotyczącą konfliktów i tego czemu i jak się dobrze spierać. Wpisy na ten temat będą pojawiać się do końca lutego. A na wiosnę, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pojawi się pełny kurs „Dobre Kłótnie” w wersji na żywo. Cykl jest inspirowany codziennością, rodzinnymi i małżeńskimi rozmowami, moim doświadczeniem warsztatowym oraz lekturą najlepszych książek na ten temat. Zapraszam! (Aby nie ominąć żadnego odcinka, możesz też zapisać się na nowe wpisy w pasku po prawej stronie bloga)

Na początek zastanów się nad swoim podejściem do konfliktów, bo ono ma wpływ na to, jak na nie reagujesz. Co myślisz o konfliktach?Wyobraź sobie linię, która biegnie między dwoma ścianami pokoju lub miejsca, w którym teraz jesteś.

Wyznacz orientacyjny start i koniec tej linii i odpowiadającą jej skalę od 1 do 10. Pomyśl, gdzie stanąłbyś, jeśli początek tej linii (1) oznaczałby ze zgadzasz się ze zdaniem „Konflikty są bardzo szkodliwe i trzeba ich za wszelką cenę unikać” a koniec linii (10) oznaczałby „Konflikty są bardzo korzystne i niezbędne do prawidłowego funkcjonowania”. Gdzie stoisz? Na początku, na końcu, a może gdzieś pośrodku?

Z jednej strony możemy mieć mieć przekonania, że:

 • Konflikty kosztują dużo energii, dlatego powinniśmy ich unikać!
 • Otwarte konflikty niepotrzebnie wszystko niszczą!
 • Konflikty tylko pogłębiają sprzeczności, różnic nie da się w zasadzie znieść!
 • W konfliktach musimy iść na kompromis, więc zawsze ktoś traci

  

..a z drugiej strony (i do niej chciałabym Cię zachęcić w tym cyklu):

 • Konflikty są energią, którą można pozytywnie kierować!
 • W konfliktach możemy głębiej przeżywać i rozumieć siebie nawzajem – one podnoszą witalność!
 • Konflikty pomagają uwolnić się od tradycyjnych schematów postępowania i stworzyć coś nowego!
 • Różnice są konieczne dla życia, a praca nad różnicami może nas wzbogacić!

Do których sformułowań jest Ci bliżej?

Metafora Twojego Konfliktu

Wilmot i Hocket autorzy książki „Konflikty między ludźmi” proponują proste ćwiczenie z metaforą, aby przyjrzeć się naszemu nastawieniu do konfliktów. Jakie skojarzenia, obrazy przychodzą Ci do głowy, kiedy myślisz o konflikcie? 

 • wojna
 • proces
 • gra 
 • negocjacje
 • bałagan 
 • taniec?

Ja pomyślałam o burzy. Na początku wskazują na nią różne drobne znaki, potem się nasilają i nie możemy już dłużej powstrzymać reakcji. A po budzy przychodzi orzeżwienie, więcej tlenu i czasem nawet tęcza.

Skąd się bierze nasze nastawienie do konfliktów?

Właściwie, jak się na tym dobrze zastanowić, to cud, że się dogadujemy – te same słowa oznaczają rożne rzeczy, mamy różne potrzeby i różne sposoby ich zaspokajania. Pomyśl na przykład jak wygląda Twój idealny posiłek albo wakacje? Co się na nie składa? I porównaj go z idealnym weekendem Twojego przyjaciela czy bliskiej osoby. Najczęściej bardzo się różnią, a my zakładamy, że jeśli coś podoba się nam, to na pewno będzie przyjemne dla innych.
 
Najczęściej nasze podejście do konfliktów wynika z doświadczeń w ich rozwiązywaniu w przeszłości. Jeśli wszystkie nasze kłótnie kończyły się wybuchem złości i nic z nich konstruktywnego nie wynikało, to możemy zacząć ich unikać. Nasze doświadczenia rodzinne, obserwacje, czy konflikty rozwiązywało się otwarcie, czy raczej w niedomówieniach, a może przy użyciu siły, mają na to duży wpływ. 

Bardzo mi też blisko do określenia, że jeśli się kłócisz, to znaczy, że Ci zależy – na osobie, na temacie.     

W kolejnych odcinkach przyjrzymy się naszym stylom rozwiązywania konfliktów oraz sposobach na ich twórcze wykorzystanie. Ale zaczniemy od głosów w naszej głowie…. czyli konfliktów wewnętrznych.

Follow Kasia Frużyńska:

Jestem psychologiem, trenerem i coachem. Wierzę, że ludziom chce się mądrze kochać, sensownie pracować i dobrze odpoczywać. W swojej pracy pomagam ludziom lepiej się porozumiewać, mniej stresować, łączyć pracę i życie rodzinne, spełniać swoje cele i marzenia. Zapraszam do kontaktu! www.zblyskiemwoku.pl

Latest posts from