Jak zrobić rodzinną gazetkę, czyli jak zostałam Redaktor Naczelną

with 4 komentarze
[zdj. noe araujo, unsplash]
 Jak niektórzy wiedzą mam czworo rodzeństwa. Jestem też Poczwórną Ciocią. W naszej Rodzinie ciągle się coś dzieje i chociaż mieszkamy w różnych miastach utrzymujemy ze sobą kontakt, dzięki dobrodziejstwom nowoczesnych technologii:)
Ale nie ma to jak dobra stara gazeta. Ten artykuł o kronice rodzinnej zainspirował nas do stworzenia własnej gazetki. Może i Ty się zdecydujesz? Jak zrobić rodzinną gazetkę?
Jak to zrobić?
Gdy coś mnie pociągnie, natychmiast działam. I tak w marcu obwołałam się Redaktor Naczelną, teraz przygotowujemy już czwarty numer. Treść tworzą wszyscy, ja ją spinam w formie pięknego pdf-a i rozsyłam. Mama dostaje pocztą prawdziwą drukowaną gazetkę do poczytania przy kawie:) Znaleźliśmy nazwę „Więzy Krwi”, która brzmi jak brazylijska telenowela, ale nam się podoba:)

Skąd brać treści i pomysły?

Redaktor bynajmniej nie tworzy całej treści.  Tworzy ją moje rodzeństwo wraz z małżonkami i dziećmi. Mamy do dyspozycji:
 • rodzinny czat na facebooku, z którego wybieramy co lepsze kawałki
 • zdjęcia, które sobie przesyłamy
 • zabawne powiedzonka dzieci
 • kalendarz naszych urodzin i ważnych rocznic – chrzciny, rocznice ślubu i inne – przy 15-osobach z najbliższej rodziny każdego miesiąca jest jakieś święto! 🙂
 • czasami mamy numery tematyczne –  w majowym z okazji Dnia Mamy pojawiły się wywiady ze znanymi ludźmi w naszej rodzinie … Mamami:) w czerwcu świętujemy Dzień Dziecka i Ojca, więc są przemyślenia ojców i nasze zdjęcia i anegdoty gdy byliśmy mali:)

Ile trwa przygotowanie numeru?

Czat, który zawiera wszystkie zdjęcia i historyjki trwa nieustannie, czasem mam wrażenie że 24h, bo małe dzieci nie zawsze dają rodzicom pospać:) Kalendarz świąt powstał raz i w razie potrzeby dopisuję do niego nowe daty. Samo połączenie gazetki to dla mnie od 1-2 godzin w miesiącu, bo na bieżąco zapisuję sobie pomysły i teksty do wykorzystania. Odpowiedzi na pytania do wywiadów dostaję od naszych celebrities zwykle mailowo:)
Więc w naszej dobrze zorganizowanej rodzinie to sama przyjemność i radość.
Zawsze chciałam być Panią Redaktor –  voila:)

Jakie są z tego korzyści?

 • Przede wszystkim podtrzymujemy ze sobą kontakt. Wiemy co u nas słychać. Budujemy więź. 
 • Nie zapominamy o swoich urodzinach i rocznicach, bo gazetka zawiera też daty na przyszły miesiąc:)
 • To doskonały sposób, by Nasza Mama, która nie używa facebooka dostawała wszystkie zdjęcia wnuków na bieżąco – ostatni numer ma 10 stron:)
 • Ja też czuję ogromną wdzięczność za każdy miesiąc, gdy widzę ile dobrego dzieje się w naszych rodzinach, z ilu rzeczy można się ucieszyć. To doskonałe lekarstwo na zmęczenie i dołki!

 

Dałeś/-aś się przekonać do własnej rodzinnej gazetki? 🙂

***

Jeśli chcesz zostać na dłużej, zapisz się do newslettera albo polub mój fanpage

Follow Kasia Frużyńska:

Jestem psychologiem, trenerem i coachem. Wierzę, że ludziom chce się mądrze kochać, sensownie pracować i dobrze odpoczywać. W swojej pracy pomagam ludziom lepiej się porozumiewać, mniej stresować, łączyć pracę i życie rodzinne, spełniać swoje cele i marzenia. Zapraszam do kontaktu! www.zblyskiemwoku.pl

 • Anonimowy

  naprawdę fajny pomysł! wymaga zaangażowania całej rodzinki, widać że Wam na sobie zależy,miłe

  • Dziękuję, pochwalę Rodzinę, tak, zaangażowania nam nie brakuje:)

 • Na pewno zabawy przy tym cała masa 🙂

  • jeśli masz na myśli, że dużo śmiechu, to tak, a jeśli mówisz o czasie, to samo przygotowanie to dla mnie jakieś 1-2h w mcu.