Co Ci dodaje życia?

with 2 komentarze
Dzięki kursowi coachingu, w którym biorę udział dużo ostatnio pytam siebie i innych i mam czas na refleksję. Dodatkowo zaczął się dziś Wielki Tydzień (…i wiosna) i przyszło mi do głowy to właśnie pytanie, związane z nowością, zmianą, budzeniem się do życia: „Co Ci dodaje życia?”

Inaczej możnaby spytać „Co dodaje Ci energii?” „Co jest w Tobie żywe?” Pytam się o to często, gdy mam podjąć jakąś decyzję albo problem z wyborem priorytetów. Co najpierw, co ważniejsze? Jest tyle możliwości (i takie bogactwo celów, które można omówić z coachem na kursie:) 
Ostatnio ustaliłam sobie 3 duże cele, które prowadzą mnie one w moich wyborach. Nie zdradzę tu celów, ale technikę:

Zanim coś powiem, zrobię, albo z czegoś zrezygnuję, zadaję sobie pytanie – czy to mnie przybliża do tego celu?

I powiem Ci, że jeśli te Twoje duże cele są tymi kluczowymi, to wiele rzeczy i wyborów staje się jasnych. Od malutkich dotyczących tego, co zjem na obiad albo czy chcę teraz poleżeć i obejrzeć odcinek „Przyjaciół” aż po duże wybory życiowe. Bardzo oczyszczające odkrycie. Oczywiście daję sobie prawo, że te rzeczy mogą się zmieniać i to co mi służy teraz za rok może przestać być korzystne za jakiś czas.

Co dodaje Ci energii?

Może to spotkanie z kimś konkretnym. A może zrezygnowanie z niektórych planów i czas ze sobą?
Może to święta z całą rodziną. Albo tylko z najbliższą osobą.
Może to muzyka w radiu o poranku. Albo kilka oddechów dłużej w łóżku.
Może to ciekawe artykuły w gazecie. Albo wyłączenie internetu.

I jak możesz robić częściej to, co dodaje Ci energii?

Co jest w Tobie żywe?

Czego chciałbyś spróbować?
Co Cię ciekawi?
Co Cię interesuje?
Co chciałbyś robić częściej?

Życzę Ci na nadchodzące Święta i budzącą się wiosnę dużo Życia w Tobie i podążania za tym, co dodaje energii.

Robimy sobie z Mężem dłuższy odpoczynek, więc szykuje się mała przerwę w blogowaniu. Dobrego Odpoczywania wiosennego!
zdj. Alexandru Tudorache/unsplash.com
Follow Kasia Frużyńska:

Jestem psychologiem, trenerem i coachem. Wierzę, że ludziom chce się mądrze kochać, sensownie pracować i dobrze odpoczywać. W swojej pracy pomagam ludziom lepiej się porozumiewać, mniej stresować, łączyć pracę i życie rodzinne, spełniać swoje cele i marzenia. Zapraszam do kontaktu! www.zblyskiemwoku.pl

  • Bardzo dobry temat do zastanowienia się w czasie wielkanocnym bo przecież uniwersalnym przesłaniem Wielkanocy nie tylko dla chrześcijan, jest refleksja nad cudem życia. Kilka lat temu w magazynie Coaching znalazłam ćwiczenie którego celem było odnalezienie życiowych priorytetów. Należało wypisać na kartce 5 spraw, które uważam za istotne w życiu. Odłożyć kartkę i pod koniec dnia wrócić do niej i sprawdzić ile czasu poświęciliśmy danego dnia na to co uważamy za najważniejsze. Jeśli np ważna jest dla nas wolność co zrobiliśmy żeby jej doświadczyć. Jeśli rodzina co zrobiliśmy żeby wzmocnić relacje z najbliższymi osobami. Mnie to ćwiczenie bardzo pomaga. Życzę udanego odpoczynku i czasu na to co najważniejsze. Boldog Husvet prosto z Węgier.

    • Dziękuję Maria – bardzo trafne ćwiczenie! Dobrego Czasu świątecznego i czasu na to, czego Ci potrzeba!