5 minut dobroci dla siebie – cz. 1

with Brak komentarzy

5 minut dobroci dla siebie – cz. 1

Wierzę w to, że trzeba być dobrym najpierw dla siebie, żeby umieć okazać to innym. 
Przez cały miesiąc publikowałam tutaj krótkie 5 minutowe refleksje i przyjemne ćwiczenia.
 
Zapraszam Cię na szczyptę inspiracji i psychologii do porannej kawy. Dziś część pierwsza – od pierwszego do piętnastego dnia. Możesz zrobić sobie powtórkę albo zacząć cały nowy miesiąc dobroci choćby od dziś, nie musisz czekać do pierwszego:)
 
5 minut chyba masz?

 

DZIEŃ 1 . DOCEŃ ŻYCIE.

 

„A przecież mogłaś być przed moją erą…” śpiewa Stare Dobre Małżeństwo. A przecież mogło Cię nie być! Lubię słuchać historii o tym, jak ktoś się poznał, zakochał. Wiesz jak poznali się Twoi Rodzice? A przecież mogli się minąć, mogło Cię nie być. Doceń dzisiaj podarunek życia. Zadzwoń do rodziców albo pomyśl o nich z wdzięcznością. Uciesz się tym, że masz zdrową głowę, ciało, dzięki któremu możesz działać. Pogłaskaj się po ramieniu:)

 

DZIEŃ 2. ĆWICZENIE LAMPA. CO SIĘ U CIEBIE DZIEJE?

 

Daj sobie kilka minut w autobusie, w kolejce albo na przystanku. Zwróć uwagę na swoje ciało , Jak się teraz miewa ? Może coś Cię uwiera , może potrzebujesz się rozprostować , usiąść wygodniej , napić się . A teraz obserwuj swoje myśli, wokół czego dziś krążą? Nie oceniaj myśli, które przychodzą, tylko je obserwuj. Na koniec skieruj lampę na swoje emocje. Jak się czujesz? Czego potrzebujesz? Lampę możesz kierować na różne obszary. Sam zdecyduj – gdzie dziś potrzebujesz więcej światła?

 

DZIEŃ 3. DOCEŃ SIEBIE. CO LUBISZ W SWOIM CIELE?

 

Widziałeś się dziś w lustrze? Jak zwykle reagujesz na własne odbicie? Prychasz, odwracasz wzrok, a może się uśmiechasz? Co lubisz w swoim ciele? Włosy, usta, a może zawsze ciepłe ręce ? Poklep się dziś z czułością po policzkach. Posmaruj się czymś pachnącym:) Powiedz sobie komplement.

 

 

DZIEŃ 4. DOCEŃ SIEBIE. TWÓJ CHARAKTER.

 

Moja Babcia obchodziła niedawno 80. urodziny. Przyjechało lub zadzwoniło do niej 12 wnucząt i 13 prawnucząt. Od kiedy pamiętam zawsze martwiła i troszczyła się o innych. Są takie cechy, które tworzą Twoją wyjątkową naturę i nie zmieniają się przez lata. Połączenie, które masz tylko ty! Jakie cechy charakteru w sobie lubisz? Umiesz słuchać, pomagasz przyjacielowi w potrzebie, a może masz w sobie łagodność i starasz się nie oceniać ? Znajdź dziś w sobie kilka takich cech i uciesz się nimi.

 

 

DZIEŃ 5. ZACZNIJ DOBRZE DZIEŃ.

 

Jedliście kiedyś ryż na mleku z duszonymi jabłkami? Przysmak mojego dzieciństwa. Robi się to może dziesięć minut, a ile radości:) A ty na co masz ochotę dziś rano? Zrób sobie jakąś przyjemność. Może dobra kawa z pianką, spokojne śniadanie zamiast biegu albo 10 minut ciekawej lektury. Możesz się przecież trochę spóźnić:)

 

 

DZIEŃ 6. ZNAJDŹ SWOJĄ PIOSENKĘ NA DZIŚ.

Muzyka towarzyszy mi w małych i dużych sprawach. Pobudza do działania, wzrusza, przywołuje wspomnienia. Co Ci dziś dzisiaj w duszy gra? Podziel się:) U mnie Queen „I was born to love you” z masą emocji, wspomnień, przesłaniem małżeńskim i kopem do działania!

DZIEŃ 7. MÓW DOBRZE O SOBIE.

-Ładnie wyglądasz. – A nie widać moich podpuchniętych oczu?

-Super prezentacja! – Zapomniałem powiedzieć o jednej rzeczy.

-Dobry obiad. – Mogłem dodać więcej przypraw.

 

Znasz skądś takie dialogi? Jak o sobie mówisz? Może sam jesteś swoim największym krytykiem? Powiedz dziś sobie komplement. Zauważaj w ciągu dnia, co dobrze zrobiłeś. Nie „co ci się jakimś cudem udało”, ale w co włożyłeś wysiłek. Przyłapuj się na takich rzeczach i chwal się – przed sobą i innymi.

DZIEŃ 8. ZNAJDŹ CZAS TYLKO DLA SIEBIE.

Historia sprzed kilku lat. Piąty raz zdaję prawo jazdy. Mruczę do siebie na placu „lusterka są, światła są, ok”. Egzaminator nachyla się przez szybę.

 

-Mówiła coś Pani?

-Nic, nic, to do siebie.

-No tak, czasami trzeba z kimś inteligentnym porozmawiać.

 

Znajdź dzisiaj czas na to, co lubisz. Może powoli wypita kawa, rozdział książki książki, albo spokojny spacer. Nie musisz się tłumaczyć. Pobądź sam ze sobą. Idź okrężną drogą. Powłócz się trochę. Pogadaj z kimś inteligentnym:)

DZIEŃ 9. POZNAJ SWÓJ JĘZYK MIŁOŚCI.

Mamy różne preferencje w wyrażaniu i przyjmowaniu miłości.

 

Zwykle oczekujemy, że inni będą do nas mówić naszym językiem, a oni mogą go w ogóle nie znać. Gary Chapman, wyróżnił 5 takich języków: Słowa uznania, Czas spędzany razem, Prezenty, Pomoc w obowiązkach i Bliskość fizyczna . Tutaj możesz zrobić test i przekonać się, jaki jest Twój język a tutaj przeczytać więcej o 5 językach.

DZIEŃ 10. ZADBAJ O ZDROWIE

 
Niedosypiamy, jemy w pośpiechu i byle co, a potem jesteśmy nerwowi i marudni. Wydajemy pieniądze na lekarstwa i piękne ubrania, a swoje żołądki traktujemy jak śmietnik. Garbimy się przed komputerem a potem dziwimy się, że odmawia nam posłuszeństwa. Nie wiem jak wy, ale ja chcę dożyć w dobrym zdrowiu późnej starości.

 

Polecam Ci książkę „Niebieskie strefy” i stronę, gdzie możesz sprawdzić swoje szanse na długowieczność i wprowadzić zdrowsze nawyki.

 

Jak zadbasz dzisiaj o swoje zdrowie? O dobry sen i relaks?

DZIEŃ 11. CHROŃ SWOJĄ INTYMNOŚĆ.

– Kiedy ślub? Kiedy dziecko? Kiedy następne?

 

– Ile zapłaciliście? Czemu nie odbierasz telefonu?

 

Wiesz co? Nie musisz odpowiadać, tylko dlatego, że ktoś Cię zapytał. Nie musisz odbierać telefonu, jeśli nie chcesz.
Jakie sfery życia zachowujesz tylko dla siebie? Gdzie dopuszczasz tylko nielicznych? Co chcesz chronić?

DZIEŃ 12. WSPIERAJ SWOJE PLANY I MARZENIA.

Zawsze chciałam napisać książkę. W listopadzie zeszłego roku zapisałam się na Szkołę Pisania Powieści i teraz z konkretnym planem scen piszę 9 tys.znaków dziennie. Nie wiem czy będzie to dobre, ale na pewno moje. I nie zarzucę sobie, że nie spróbowałam.
Czego jesteś ciekawy? Czego chciałbyś spróbować? Co możesz zrobić dziś, żeby zacząć? Może znajdziesz kogoś kto robi podobne rzeczy, wyślesz do niego pytanie, zanim jeszcze Twój wewnętrzny krytyk zorientuje się, co robisz;)

DZIEŃ 13. CO DOBREGO KRYJE SIĘ W TWOICH WADACH?

Leonard Cohen śpiewał „We wszystkim, w naprawdę wszystkim jest pęknięcie, by światło mogło się przebić”.
Czego dobrego Twoje wady mogą chcieć dla Ciebie? Może mówisz o sobie, że jesteś upierdliwy, ale to daje Ci dokładność, która Cię nie raz uratowała. Może przez swoje tzw. niezorganizowanie wyrażasz ważną dla siebie spontaniczność? Nie chodzi tu o usprawiedliwianie swoich wad, ale o próbę zaprzyjaźnienia się z nimi, dania sobie zrozumienia dlaczego tak postępuję? Przecież nie jesteśmy swoim własnym wrogiem. I wtedy widać światło:)

DZIEŃ 14. ZRÓB COŚ Z RADOŚCIĄ.

Przez nasze okna widać przedszkole. O różnych porach dnia wysypują się z niego małe wulkany mocy zawsze z tą samą radością. Skąd dzieci biorą tyle energii? A gdyby tak od nich pożyczyć trochę?

 

Weź się dziś uciesz jak dziecko. Wzbudź w sobie przedszkolny entuzjazm. Zrób coś z radością. Choćbyś miał ją od kogoś pożyczyć:)

DZIEŃ 15. PIELĘGNUJ SWOJE RYTUAŁY.

Co robisz każdego dnia? Co Ci sprawia przyjemność, porządkuje dzień? Może poranna kawa i kilka minut tylko dla siebie? Wieczorny bieg?
Ja oprócz tego, że nauczyłam się jeść w domu śniadanie codziennie wieczorem robię podsumowanie dnia. Dzięki temu ćwiczę pamięć:) i mam poczucie świadomego przeżywania dni. Jakie pytania sobie zadaję i co jeszcze z tego wynika, piszę tutaj

CO DODAŁBYŚ DO TEJ LISTY?

W JAKI SPOSÓB OKAZUJESZ SOBIE DOBROĆ?

 

Follow Kasia Frużyńska:

Jestem psychologiem, trenerem i coachem. Wierzę, że ludziom chce się mądrze kochać, sensownie pracować i dobrze odpoczywać. W swojej pracy pomagam ludziom lepiej się porozumiewać, mniej stresować, łączyć pracę i życie rodzinne, spełniać swoje cele i marzenia. Zapraszam do kontaktu! www.zblyskiemwoku.pl