O mediacjach

with Brak komentarzy
[zdj.sxc.hu]

W filmie „Darjeeling Limited” jest scena,w której trzej bracia wykonują .. duchowe ćwiczenie przy pomocy piórka. Okazuje się, że każdy z nich zrobił je na swój sposób: jeden piórko podrzucił, drugi zakopał, a trzeci przyniósł z powrotem. Film pięknie opowiada o historiach, które ze sobą w rodzinie nosimy, o szukaniu porozumienia.

Dziś przypomniał mi historię mediacji między parą, której w rozwiązaniu konfliktu pomogło rozpoczęcie od tak tak prostej rzeczy, jak mówienie sobie „dzień dobry” i „dziękuję” rano, rozwiązanie, do którego trudno byłoby dojść komukolwiek postronnemu. 

Jednym z podstawowych pojęć w mediacji jest różnica między potrzebą i strategią. Potrzebywspólne i uniwersalne dla wszystkich: potrzebujemy miłości, bezpieczeństwa, uwagi, swobody, pożywienia, ruchu. Każdy z nas ma natomiast różne sposoby na ich realizowanie, czyli strategie: ja wolę biegać a ty tańczyć, ja czuję słuchana, kiedy opowiadam ci o pracy, ty nie lubisz o niej rozmawiać w weekend, ja wolę gotować według konkretnego przepisu, ty wolisz mieszać różne smaki i wymyślać własne przepisy. Moglibyśmy stworzyć listę potrzeb, natomiast trudno byłoby spisać wszystkie strategie, ponieważ ich liczba jest nieograniczona – pomyśl chociażby o wszystkim, co sprawia ci radość. 

Konflikty powstają najczęściej, kiedy jedna osoba uważa, że jej strategia jest najlepsza i usiłuje namówić innych do jej realizacji: „staram się, gotuję i chociaż tego nie lubię, chcę, żebyście to doceniali” albo „nie wyobrażam sobie, że można żyć w takim nieporządku w swoim pokoju”, albo „nie będę zadowolony, dopóki nie będziemy każdych świąt spędzać z moimi rodzicami”. Czyli potrzebą, jaka może kryć się np. za ostatnim stwierdzeniem, jest tęsknota za bliskością z rodzicami, umożliwianie kontaktu dzieci z dziadkami, a różnymi strategiami mogą być: wyjazd co drugie święta, skracanie pobytu, odwiedziny rodziców na miejscu, wizyty przy innych okazjach niż święta etc.

Mediacje dlatego są tak wymagające i fascynujące zarazem, że dochodzimy do kluczowych dla nas potrzeb, możemy usłyszeć, co jest dla nas tak naprawdę ważne i poszukać rozwiązań, których liczba jest nieograniczona.