Książka na weekend: „Ciszej proszę” Susan Cain

with Brak komentarzy
Zapraszam do nowego cyklu na blogu, gdzie w okolicy weekendy znajdziesz ciekawe lektury.
Zaczynam od wciągającej książki (i dziękuję Aniu za pożyczenie!) Susan Cain autorki popularnego wykładu na Ted.com (link). Sama będąc introwertyczką, bada skąd wziął się ideał ekstrawertyka, otwartego, kontaktowego, dzielącego się żywo swoimi pomysłami człowieka (wg niej to ideał amerykański i europejski – w Azji i Afryce wciąż bardziej doceniany jest introwertyzm, skromność i refleksyjność). 

Wg Cain fakt, że żyjemy w coraz szybszym tempie, robimy interesy z nieznanymi nam ludźmi, stąd tak ważne jest „zrobienie dobrego wrażenia” a ono jest bardzo często kojarzone z ekstrawertycznymi zachowaniami. 
Przytacza ciekawe badania psychologiczne na temat obu biegunów: ekstrawertycy potrzebują większej stymulacji i szukają pobudzenia (stąd częściej zdradzają i uprawiają sporty ekstremalne), introwertycy natomiast mają wyższą wrażliwość na dotyk i bodźce. Ekstrawertyk będzie nieuważny za kierownicą, jeśli nie jest dostatecznie pobudzony np. kawą, a introwertyk będzie nieuważny, jeśli coś go za bardzo rozproszy np. hałas. Ekstrawertycy są bardziej skupieni na celu, a introwertycy również na sposobie w jaki cel osiągają, na procesie i częściej poddają swoje zachowania tzw. self-monitoringowi, np. przez kontrolę swojej ekspresji. 
Przykłady badań efektywności burzy mózgów pokazuje, że nie zawsze najgłośniejsze pomysły są najlepsze, a skoro ok. 1/3 świata to introwertycy, więc by nie stracisz ich pomysłów, ważne, żeby dawać im również miejsce w dyskusji, np. czas na wcześniejszą refleksję.
Cain pisze też, jak ważne jest znać swoje mocne strony i z nich korzystać, umieć znaleźć swoją „niszę regeneracyjną”, porozumieć się ze sobą i korzystać ze swojej energii w najlepszy sposób. Książka zawiera też praktyczne porady jak ekstrawertycy i introwertycy mogą się od siebie uczyć w pracy i jak rodzice mogą wspierać swoje introwertywne dzieci w głośnym świecie pracy grupowej:)
Jeśli chciałbyś się dowiedzieć czy jesteś introwertykiem czy ekstrawertykiem zajrzyj do tego wpisu albo napisz do mnie w sprawie testu MBTI, który mierzy m.in. introwersję.
Za tydzień wynajdę inną ciekawą lekturę, a w międzyczasie zapraszam do mojej biblioteczki na lubimyczytac.pl. Jesień sprzyja kocom i książkom! 🙂