8 korzyści z przytulania dla Twojego zdrowia

with Jeden komentarz

korzyści z przytulania

Terapeutka rodzin Virginia Satir powiedziała “potrzebujemy 4 uścisków dziennie, żeby przeżyć. Ośmiu żeby dobrze funkcjonować. Dwunastu, żeby sie rozwijać. Jak tam Twoje statystyki? Jakie są korzyści z przytulania?

Jakie mamy korzyści z przytulania?

 

Poprawia nastrój

 

Kiedy się przytulamy wydziela się serotonina odpowiedzialna za pozytywny nastrój. Nasze receptory na ciele odczuwają dotyk jako coś łagodzącego i przyjemnego a to dla naszego mózgu bardzo dobra wiadomość.

Wzmacnia więź

 

Przytulanie powoduje wydzielanie oksytocyny tzw. hormonu miłości. Czujemy się wtedy blisko drugiej osoby, kochani i ważni.

Obniża ból

 

Każdy chyba jako dziecko albo przeziębiony i słaby dorosły doświadczył, że „ojojane miejsca mniej bolą”:)

Obniża ciśnienie krwi

Dotyk sprawia, że nasze serce bije spokojniej, co może być korzystne zwłaszcza dla starszych osób, z wysokim ciśnieniem krwi. Niektóre badania wskazują nawet ,że przytulanie przyczynia się do obniżenia ryzyka zawału serca.

Łagodzi napięcie i relaksuje mięśnie

Ważna sprawa, zwłaszcza przed snem, jeśli nasz dzień był pełen stresów. Obserwuję to u mojego synka. Kiedy biorę go na ręce albo kładę się obok niego i przytulam, uspokaja się i zasypia o wiele szybciej.

 

Rozwija mózg dzieci

Pierwszym zmysłem dzieci oprócz węchu jest właśnie dotyk. Tak poznają świat. Przytulanie, kołysanie i głaskanie pomagają rozwijać nowe połączenia w mózgu.

Obniża poziom stresu

Przytulanie obniża poziom kortyzolu zwanego hormonem stresu. Można wykorzystać po kłótni albo przed trudnym dniem w pracy. Czytałam też o badaniu przeprowadzonym przez pewne towarzystwo ubezpieczeniowe – osoby, które dostają rano buziaka od bliskiej osoby, rzadziej ulegają wypadkom samochodowym. Sami widzicie że warto!

Poprawia sen

To efekt korzyści z przytulania wymienionych wcześniej. Skoro jesteśmy bardziej zrelaksowani, odczuwamy mniej napięć, to łatwiej jest nam zasnąć i spać spokojnie.

 

Dziś krótko, żeby był czas na przytulanie:)

Jak często przytulasz się w ciągu dnia?

Z dziećmi jest łatwiej ale my dorośli robimy to zbyt rzadko!

***

Jeśli chcesz zostać na dłużej, zapisz się do newslettera albo polub mój fanpage

 

 

Źródła:

http://health.usnews.com/health-news/health-wellness/articles/2016-02-03/the-health-benefits-of-hugging
http://www.huffingtonpost.com/2014/03/27/health-benefits-of-huggin_n_5008616.html

 

zdj. Joao Silas/unsplash.com