Spiesz się, Bądź Doskonały.. Jaki masz styl działania w rodzinie?

with 6 komentarzy

spiesz sie wysilaj badz doskonaly

Śpiesz się, Bądź Doskonały, Wysilaj się, Sprawiaj Przyjemność, Bądź Silny. O co chodzi z tymi stylami? Które są Ci najbliższe? Jak uniknąć związanych z nimi konfliktów w rodzinie?

O co chodzi z tymi stylami?

Spiesz się, Bądź Doskonały, Wysilaj się, Sprawiaj Przyjemność, Bądź Silny to tzw. drivery czyli typowe dla nas sposoby działania, często ujawniające się mocniej pod wpływem stresu, gdy działamy automatycznie („driver” to po angielsku kierowca). Wg autora tego pomysłu Erica Berne`a drivery kształtują się głównie w naszej rodzinie. Widać je w naszej organizacji dnia, w sposobie mówienia, gestach, tonie głosu. Zwykle mamy jeden lub dwa najsilniejsze.

 

 

Jaki masz styl działania?

Jakie są jego wartościowe i niebezpieczne cechy?

 

Bądź Doskonały

Znacie może takie mamy? Wydają piękne przyjęcia, jedzą tylko zdrowe posiłki, gotują oczywiście same, nie kupują ciast ale je pieką, ciągle sprzątają i wg nich ciągle mają brudno (co sprawia że odwiedzający chowają się ze wstydu lub śmieją się w duchu przypominając sobie swój bałagan). Mężczyźni o tym stylu podejmują długi proces decyzyjny przed zakupem, szukają idealnego produktu. Oczywiście ten styl ma też pozytywne strony – dbanie o jakość swojego życia, stawianie sobie i innym wysokie oczekiwania, planowanie, a nawet staranne dobieranie słów. Jednak osoby o tym stylu działania mogą mieć trudności z dzieleniem się obowiązkami… skoro sami zrobią to najlepiej! I upiększają w nieskończoność to co jest już piękne!

 

 

 

Spiesz się

Taka osoba ma w głowie zawsze niekończącą się liczbę zadań, często pogania siebie i innych. Może robić wiele rzeczy naraz i jest wiecznie zagoniona, właściwie to zwykle jest w niedoczasie. Pozytywy: działa szybko, nie rozważa wielu opcji, na zakupach kupuje po prostu fajne spodnie, nie mierzy dziesięciu par. Gotując wybiera szybkie dania, raczej nie robi swoim dzieciom kanapek w kształcie uśmiechniętych buziek. Zwykle ma wiele na głowie, ale ma wtedy dużo energii i szuka najsprytniejszych sposobów na skończenie zadań. Choć czasami zwleka do ostatniej chwili.. i wtedy znowu musi się spieszyć.

 

 

Bądź Silny

 

Trudny zawodnik. Podobnie jak poprzednik zwykle ma dużo na głowie, ale powodem jest zwykle to, że nie lubi prosić o pomoc. Zakłada, że sam powinien sobie poradzić: pracować, zająć się domem, być w formie i tryskać humorem. Często nie dzieli się swoimi smutkami i tak sobie „cicho cierpi”. Bywa, że osoby tak funkcjonujące wybuchają nagle oświadczając, że rzucają pracę albo nigdy w życiu już nic nie ugotują, czym zaskakują otoczenie. Bycie silnym wiąże się często z równoważeniem różnych ról życiowych, co jest trudne zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Są oczywiście zalety: odporność, spokój w sytuacjach stresowych i gaszenie pożarów, gdy inni panikują. Ale bycie silnym może być bardzo wyczerpujące. Pamiętajcie o tym, jeśli macie takiego męża lub żonę, bo nawet jeśli nie narzekają, może im być ciężko. 

 

Sprawiaj Przyjemność

Nazwa mówi sama za siebie. Taka osoba lubi, żeby innym było dobrze. Bierze na siebie więcej obowiązków domowych niż inni członkowie rodziny, może mieć trudności z odmawianiem, dostosowuje się do innych („Kiedy Cię odwiedzić? Kiedy ci odpowiada”). Zwykle jest ciepłą, oddaną innym osobą, lubi sprawiać drobne przysługi i prezenty (wiem co mówię, bo to mój styl:). Doskonale zna upodobania innych i wie, co im sprawia radość. Lubi harmonię i może unikać konfliktów, „byle było fajnie”.

 

Wysilaj się

 

Osoba o tym stylu zwykle zaczyna robić kilka rzeczy naraz, lubi nowości i kiedy dużo się dzieje dookoła, ale ma trudności z dokończeniem zadań, bo jej entuzjazm mija przy pierwszych przeszkodach. Zaangażowanie w wiele rzeczy naraz pokazuje tej osobie i otoczeniu jak bardzo jest „potrzebna i zarobiona”. Osoba o takim stylu zwykle długo pracuje (nie zawsze efektywnie), bierze na siebie dużo np. organizując domowe święta, a i owszem zrobi dzieciakom kanapki z buźkami jednocześnie narzekając, że „wszystko jest na mojej głowie”. Zalety: niewątpliwy entuzjazm i energia, z jaką zabiera się do działania oraz zarażanie swoją energią innych.

 

 

 

 

I pewnie Cię nie zaskoczy, że w rodzinie często mamy przeciwne style:

 

 • Styl Spiesz się często poślubia Doskonałego i działa mu na nerwy wiecznym pospieszaniem.
 • Bądź Silny nudzi się na zakupach z Doskonałym, który mierzy dziesiątą parę butów.
 • Ale Silny nic nie powie, bo to nie w jego stylu.
 • Sprawiaj Przyjemność gotuje wykwintne obiady chociaż rodzina wolałaby żeby wszyscy poszli zjeść do baru i mieli więcej czasu razem.

 

Jak korzystać ze swojego stylu i nikogo przy tym nie uszkodzić?

 

Jeśli działasz w stylu „Spiesz się”:

 

 • pamiętaj, że inni mogą robić rzeczy w swoim tempie, zaplanuj dodatkowy czas na czekanie:)
 • sprawdź, czy nie bierzesz zbyt dużo na siebie
 • słuchaj innych uważniej
 • naucz się relaksować

 

 

Jeśli działasz w stylu „Bądź Doskonały”:

 • pamiętaj, że dobrze jest być po prostu niedoskonałym sobą
 • jeśli twoje dziecko zrobiło coś gorzej niż ty byś to zrobił, spytaj się siebie, jakie naprawdę ma to znaczenie?
 • naucz się odpuszczać szczegóły
 • ustal sam ze sobą kiedy kończysz jakie zadanie zamiast je poprawiać

 

Jeśli działasz w stylu „Sprawiaj Przyjemność”:

 

 • pamiętaj, że dobrze jest dbać też o swoje potrzeby
 • pytaj ludzi o to, czego potrzebują zamiast się domyślać
 • sprawiaj przyjemność również sobie
 • ćwicz asertywność, mów innym, kiedy nie mają racji lub gdy masz inną opinię

 

 

Jeśli działasz w stylu „Wysilaj się”:

 

 • przestań zabierać się za nowe rzeczy, jeśli nie skończyłeś poprzednich
 • zaplanuj w kalendarzu rodzinnym co robisz ty, a co inni i zobacz czy jest tam równowaga
 • sprawdzaj, czy to co robisz jest rzeczywiście potrzebne
 • rób sobie czasem Dzień Lenia, kiedy nic nie musisz

 

 

Jeśli działasz w stylu „Bądź Silny”:

 

 • pamiętaj, że to nic złego prosić o pomoc i mieć trudności
 • sprawdzaj, czy się nie zamęczasz, gdy inni domownicy odpoczywają
 • proś innych o pomoc
 • rób w wolnym czasie coś, co naprawdę lubisz

Czy odkryłeś swój styl?
Widzisz jego dobre cechy i zagrożenia?
U mnie przoduje Sprawiaj Przyjemność i Wysilaj się ale znając je, staram się uważniej działać.

 

***
Jeśli nadal masz wątpliwości i chciałbyś poznać swój styl, by lepiej komunikować się w rodzinie, zapisz się do newslettera, wyślę test w kwietniowym newsletterze.

 

zdj. Steinar Engeland/unsplash.com