Jak się dogadać z mężem?

with Brak komentarzy

jak się dogadać z mężem

Ostatnio pisałam o jednej rzeczy, którą żona może zrobić aby mąż pokochał ją jeszcze bardziej:) Ale jest ich oczywiście więcej. Jak się dogadać z mężem? Dziś moja osobista lista okraszona badaniami z psychologii. Dajcie znać, czy działa u was? A może coś koniecznie trzeba dodać?

 

 

Jak się dogadać z mężem?

 

Daj mu posiedzieć w pieczarze.

 

 

My mówimy na to w domu „me time” – chwila ciszy, kawa wypita w spokoju, buszowanie po internecie albo czytanie książki. U mnie to często wyjścia na miasto, spotkanie z koleżankami, a mąż woli domowe pielesze. Już wiem, że dobrze jest wtedy nie pytać co chwilę „co robisz?”:) „co czytasz?”. Nie pytam, akceptuję. A tak swoją drogą, to jak długo siedzisz w ciszy w ciągu dnia? Pożyczam ten patent:)

 

 

Opanuj swoje ciało modzelowate

 

 

Sytuacja z wczoraj. Mąż chciał wiedzieć, czy wyniki badań synka są w porządku. Były ok. Ale ja uznałam za koniecznie dodać kontekst: jak trudno było złapać mocz do kubeczka i o wypadku, który widziałam po drodze, który wywołał u mnie nieprzyjemne skojarzenia. W mojej głowie to jedna wielka historia. Dla niego ważne było, czy dziecko jest zdrowe. Taka różnica wynika prawdopodobnie z układu naszych mózgów. U kobiet ciało modzelowate, które łączy obie półkule jest nawet o 12% większe i ma więcej połączeń nerwowych. Stąd u kobiet wiele faktów łączy się z emocjami (może pamiętasz, jaki był dzień i jak byłaś ubrana, gdy Ci się oświadczył? Albo wkurzasz się, że dziś nie wyniósł śmieci jak obiecał, dokładnie tak samo jak w zeszłym tygodniu… itd.). Mów więc o jednym temacie naraz do mężczyzny, któremu wszystko nie łączy się tak w głowie ze wszystkim jak u ciebie. Wczoraj uśmiechnęłam się w głowie do tej różnicy, opanowałam moje ciało modzelowate i powiedziałam „Tak, wyniki są dobre, chcę ci też opowiedzieć co widziałam po drodze, ok?”

 

 

On cię naprawdę nie słyszy

 

 

Męski mózg lepiej skupia się na jednej czynności niż nasz, więc kiedy jest czymś zajęty, może cię naprawdę nie słyszeć. To z kolei tłumaczy się ewolucją: kobiety odpowiedzialne za gospodarstwo, opiekę nad dziećmi i zbieranie jedzenia ogarniały szersze pole widzenia. Jednocześnie zajmowały się domem i pilnowały, czy nie zbliża się drapieżnik. To tłumaczy dlaczego szybciej kobieta znajdzie coś w bałaganie niż mężczyzna;) Pisałam o tym tutaj. Mężczyźni polując, byli częściej skupieni na przeszukiwaniu terenu krok po kroku i śledzeniu jednego obiektu. Czasem zazdroszczę mężowi tej umiejętności skupienia i wyłączania się. Jeśli masz wrażenie, że mąż cię nie słyszy, upewnij się, czy teraz jest dobry czas na rozmowę, aby się nie powtarzać. Może za pół godziny lepiej dotrze.

 

 

Nie wracaj do starych uraz

 

Szymon Majewski w jednym ze swoich felietonów opowiedział, że gdy nie podał żonie torebki, jak prosiła, wypomniała mu od razu: „A pamiętasz jak pół roku temu wpadł do pokoju kasztan, a ty go nie podniosłeś… od razu”. To oczywiście żart, ale sama wiem, jak trudno jest czasem wybaczyć i nie wracać do starych zadr ( a ciało modzelowate pracuje „pik, pik”).

 

 

Mąż bardzo ceni swoje zasługi – rób tak samo!

 

 

Pamiętam jaka byłam poirytowana, gdy cała moja rodzina zachwalała, że mąż tak wspaniale zajmuje się dzieckiem, a on wspomniał, że rano bawił się z synkiem tuż po obudzeniu. Helloł? Ja wstałam dwie godziny wcześniej żeby nakarmić dziecko, a tak w ogóle, to dla mnie to normalne, że ojciec zajmuje się dzieckiem. W końcu był przy poczęciu, tak?! Allan i Barbara Pease w książce pod uroczym tytułem „Dlaczego mężczyźni kłamią, a kobiety płaczą” piszą o ciekawym eksperymencie. Zachęcano pary, by przez tydzień spisywały swoje zasługi dla domu i małżonka (wyniosłem śmieci, podwiozłem dzieci do szkoły itd.) Okazało się, że kobiety liczą sobie za większość czynności 1 punkt, a mężczyźni liczą wg wielkości czynu i przyznają zwykle wyższe liczby. (Bardzo ciekawe badania, jeśli chcesz wiedzieć za co można u męża/żony zapunktować, to zachęcam do sięgnięcia do książki:). Ale to mnie też uczy żeby oprócz tak ważnego chwalenia męża, nie zasuwać jak dzika mysz, myśląc o kolejnych zadaniach ale usiąść czasem i nacieszyć się tym, ile udało się zrobić. A przede wszystkim mówić i o tym i również oczekiwać pochwał:)!

 

 

***

Co jeszcze wg ciebie powinno się znaleźć na tej liście?

Jak się dogadać z mężem? 

 

***

Jeśli ciekawi cię kurs „Jak się dogadać w rodzinie”, koniecznie zajrzyj tutaj.

***

Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych wpisów, zapisz się do newslettera, który wysyłam co miesiąc albo polub mój fanpage

 

Lektury:

Anne Moir, David Jessel, Płeć mózgu (1993), PIW.
Deborah Tannen, Ty nic nie rozumiesz (1999), Zysk i S-ka.
Allan i Barbara Pease „Dlaczego mężczyźni kłamią, a kobiety płaczą,(2003), Rebis

Szymon Majewski, „Życie w pożyciu”, (2015), Zwierciadło