Książka na ślub – 7 pomysłów na prezent

with 2 komentarze
Szukasz prezentu dla młodej pary? Polecam ci kilka tytułów książek, które sami dostaliśmy albo chętnie obdarowujemy nimi młode pary. Z humorem, z obrazkami albo zacięciem psychologicznym.

 

Z humorem

Allan i Barbara Pease Dlaczego mężczyźni kłamią, a kobiety płaczą

Allan i Barbara Pease „Dlaczego mężczyźni kłamią, a kobiety płaczą”

 

Tytuł tendencyjny a niektóre przykłady nieco stereotypowe ale można potraktować je z przymrużeniem oka.
Jak mężczyźni liczą swoje zasługi, dlaczego mężczyźni lubią zmieniać kanały kobiety lubią reklamy. Jak obie płcie rozmawiają, jak liczą swoje zasługi w związku. Zabawna i pouczająca lektura, pełna anegdot i przykładów.

 

 

 

szymon majewski zycie w pozyciu

Szymon Majewski, „Życie w pożyciu”

 

Zabawne historie z życia małżeńskiego oczami faceta. Uśmieją się zarówno panie jak i panowie. Uwielbiam poczucie humoru autora. Dla zobrazowania trzy  moje ulubione fragmenty:
„Jakim ja muszę być nieogarniętym facetem, że żona daje mi plan zakupów z rozrysowanym schematem targowiska? Najbardziej wzrusza mnie (..) zaznaczone strzałką wejście! Żebym wcelował! A „pani z kiełbaską?” Słodkie. Ten plan to większy afrodyzjak niż erotyczna bielizna.”
„Chciałbym się wybrać na wycieczkę do mózgu mojej żony. Przejść się, rozejrzeć, zostać na noc. Obejrzeć o czym śni na dużym ekranie, a potem nad ranem w gąszczu jej myśli tuż obok szarej komórki z butami wyryć na korze mózgowej „Tu byłem. Mąż.”
„Ja może nawet bym i skoczył w bok, ale przekierowanie mam (…) widzę na przykład dziewczynę, która mi się podoba (…) z reguły to kopie mojej żony (…) i już mam żonę przed oczami! (…)Ona mi to musiała zamontować jak spałem chyba!”

Z obrazkami

dwoje ludzi iwona chmielewska

Dwoje ludzi, Iwona Chmielewska

 

„Gdy dwoje ludzi żyje razem, to jest im łatwiej, bo są razem, i jest im trudniej, bo są razem”. Tak się zaczyna ta pięknie ilustrowana książka. Warto do tej lektury wracać co jakiś czas, bo może pomóc odnaleźć się w kolejnych rysunkach i popatrzeć, czy się wspieramy, rośniemy, a może trochę rozmijamy. Bardzo inspirująca do refleksji i popatrzenia na swoje relacje. Wspaniała na prezent również na kolejne rocznice!

 

 

 

 

Z zacięciem psychologicznym

 

„Porozumienie Bez Przemocy. O języku serca” Marshall Rosenberg

 

To książka, która zmieniła moje życie – i piszę to z pełną odpowiedzialnością (zobacz np. ten wpis). Gdybyś miał wybrać jeden prezent, to wybierz właśnie ten! Zmienia sposób myślenia o emocjach, relacjach. Uczy brania odpowiedzialności za siebie i budowania związków z innymi ludźmi. A jednocześnie jest pełna humoru, przykładów i …o też ma obrazki:)

 

 

„7 zasad udanego małżeństwa”, John Gottman

 

Ten człowiek ze swoją żoną zapraszają pary do swojego laboratorium Love Lab i każą im rozmawiać, mierząc jednocześnie czynności organizmu i obserwując parę zza weneckiego lustra. Dziwne? Gottmanowie twierdzą, że po 40 latach badań są w stanie z 90% dokładnością przewidzieć, czy dana para się rozwiedzie. Jeśli życzysz nowożeńcom dobrze, kup im tę książkę zanim pojadą do Love Lab:) Opisuje bardzo praktyczne sposoby na codzienne dbanie o związek.

 

7 nawyków szczęśliwej rodziny, Stephen Covey

Niby proste, niby oczywiste rady, ale kto tak robi: zastanawia się po co tworzy rodzinę, je wspólne posiłki, organizuje raz na jakiś czas tylko dla jednej osoby, czy randkę ze swoim mężem/żoną. Ale Covey, ojciec dziewięciorga i dziadek 52 wnucząt, wiedział o czym mówi. Był autorem kilku bestsellerów, ekspertem w dziedzinie przywództwa, ale przede wszystkim ojcem rodziny, który stawiał na pierwszym miejscu rzeczy najważniejsze.

 

 

 

 

 

„5 języków miłości”, Gary Chapman

Auto książki to pastor i doradca małżeński (45 lat po ślubie!), ojciec dwójki dzieci. 5 języków miłości, które opisał to preferowane przez nas sposoby okazywania uczuć w bliskich relacjach: słowa uznania, czas spędzany razem, podarunki, praca na rzecz rodziny i bliskość fizyczna. Każdy z nas ma swój ulubiony język miłości, (np. mąż sprząta i denerwuje się, gdy nie jest to doceniane, a żona lubi się przytulać lub odwrotnie) Tutaj możecie sprawdzić jaki jest Wasz język miłości (test w języku angielskim).

 

 

 

 

A ty jakie książki polecasz z okazji ślubu? Czytałeś którąś z wymienionych? Podziel się w komentarzu. Dobrych książek nigdy za wiele!

 

****

Jeśli ciekawi cię kurs „Jak się dogadać w rodzinie”, koniecznie zajrzyj tutaj.

***

Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych wpisów, zapisz się do newslettera albo polub mój fanpage