The Embodiment Conference – 10 dniowa uczta

with Brak komentarzy

Ostatnie tygodnie spędziłam słuchając po nocach nagrań z The Embodiment Conference. Trudno wytłumaczyć tę nazwę: wcielanie w życie, ucieleśnienie? Niech najlepszym wyjaśnieniem będzie zestaw tematów związanych z ciałem – terapia, kreatywność, trauma, relacje, kontakt z ciałem, ruch, sztuki walki.

To jedna z jasnych stron pandemii, że wiele wydarzeń przeniosło się do sieci i stało się szerzej dostępnych. Podobnie działo się z tym wydarzeniem – zarejestrowało się na nią ponad 400 tys. osób, a wśród gości byli m.in. Alanis Morisette, która jak się okazuje prowadzi swój podcast, gdzie zaprasza różnych ciekawych gości, John Kabat Zinn – spec od uważności, Gabor Mate – lekarz, autor książek o ADHD i uzależnieniach, Dan Siegel – psychiatra, autor książki zintegrowany mózg”, Bessel van der Kolk zajmujący się traumą, a także niezliczona ilość osób pracujących z traumą, tancerzy, instruktorów jogi, nauczycieli. Całe wydarzenie było za darmo, teraz można kupić bilet z nagraniami po konferencji, bardzo warto – to ponad 1000 nagrań na 11 kanałach tematycznych.

Co zapamiętam z konferencji?

Na pewno to, jak inaczej można prowadzić sesje online – sesje były nagrane razem z przygotowaniem technicznym, czyli wszystkie small talki i to, co się działo przed sesją, również było widać. Mieliśmy zatem możliwość zajrzenia do domów prowadzących i uczestników – niektórzy jedli w czasie sesji lub siedzieli w ciemności, bo u nich była 4 rano, ktoś inny oglądał sesję jogi siedząc na kanapie, pani bawiła się z kotkiem, ćwicząc, a Dan Siegel mówił, że ma słaby internet, bo mieszka w lesie. Również osoby wspierające sesje technicznie, nie bały się przyznawać do pomyłek, stresu i zmian w ostatniej chwili. Nie zmieniało to jakości przekazu a wręcz czyniło go bardziej ludzkim.

A sam przekaz? Oto złote myśli wybrane z różnych warsztatów The Embodiment Conference:

Nieużywane mięśnie zanikają
Najlepszą praktyką medytacji jest codzienne życie (John Kabat-Zinn)
Zrób sobie pół godziny przyjemności codziennie.
Romansuj i flirtuj z życiem, czerp z niego przyjemność.
Zabawa z dzieckiem to najlepsza praktyka improwizacji
Przyjrzyj się swojemu cieniowi (wg koncepcji Junga)– które emocje i części ciała tam są? Większość cienia to dobre i złote elementy.
Uważnie można też pisać i mówić. Używać pauz, ciszy, zwracać uwagę na to, kogo słuchasz, co czytasz, komu dajesz swoją uwagę.
Każdy ból można uleczyć, proces leczenia trwa często całe życie (Gabor Mate)
Sprawdzaj często, co się dzieje teraz? Dawaj sobie dużo wsparcia i zrozumienia.
Zobacz jakie masz etykiety i oczekiwania wynikające z ról: np. żona, mąż
Wszyscy potrzebujemy więcej przestrzeni, by być dziwnym i czuć się dziwnie od czasu do czasu. („We all need mores space to be freak and to freak out”).

Zaciekawiło cię coś?

PS. Pamiętaj, że trwa jeszcze sprzedaż mojego kursu „Siła Złości”, zajrzyj, co przygotowałam tutaj

Zdj Alessio Lin / Unsplash