Książki Miesiąca #8 „Ciało kobiety”, detektyw Strike i wydawnictwo Pauza

with Brak komentarzy
Wreszcie zebrałam książki, które czytałam jeszcze w trakcie świąt. Polecam tylko te, które mi się podobały. Gotowi?

Psychologia, zdrowie

„Ciało kobiety, mądrość kobiety” Christine Northup

Książka ginekolożki z dużym doświadczeniem i bardzo holistycznym podejściem do kobiecego zdrowia od dojrzewania po menopauzę. Trzeba czytać z otwartą głową, wskazuje na nieoczywiste związki psychiki i zdrowia, z propozycją zmian, które można wprowadzić.

Kryminały

„Złoty róg” Maryla Szymiczkowa (to pseudonim duetu Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński)

Czwarta część przygód profesorowej Szczupaczyńskiej, czyli kryminałów, które dzieją się w okolicy 1900 roku tym razem na tle słynnego bronowickiego wesela. Pełna zabawnych sytuacji i wspaniale odmalowanego tła historycznego.

„Niespokojna krew” Robert Galbraith (to pseudonim naprawdę J.K. Rowling)

Czwarta część przygód detektywa Strike`a i jego wspólniczki Robin. Czytałam z ogromną przyjemnością, zarówno jeśli chodzi o wątek osobisty jak i samą zagadkę kryminalną. Świetna rozrywka.

Powieści

„Britt-Marie tu była”, Fredrik Backman

Britt-Marie porzuca męża i zamieszkuje w małym miasteczku, w którym nie ma pracy, za to jest poczucie bezsensu. Ponieważ jest upierdliwa, dostaje nietypową ofertę pracy. Nie jest to książka z oczywistym happy endem, ale pięknie pokazuje, że miejsca, w których widzimy głównie beznadzieję, mają swoją drugą, piękną twarz.
Kolejne 3 książki są z wydawnictwa Pauza, które wydaje intrygujące, krótkie opowieści, każdą otwieram z ciekawością i choć ostatecznie nie zawsze jestem zadowolona, to bardzo odświeżająco jest czytać coś nowego, czego nikt nie polecał i niewiele o tej książce wiem.

„Piękna młoda żona” Tommy Wieringa

Historia małżeństwa z dużą różnicą wieku i dylematów z tym związanych, które przychodzą i zmieniają się z wiekiem. Ciekawie napisana, krótka książeczka.

„Ta druga” Therese Bohman

Jakie uczucia przeżywa kobieta, która jest tą trzecią. Czy zawsze się zakochuje, a może to po prostu lubi, czy ma wyrzuty sumienia. Studium zdrady i pytanie, czy bardziej zepsuta jest kochanka, czy członkowie rodziny, którzy chcą utrzymywać pozory normalności.

„O zmierzchu” Therese Bohman

Historia Karoliny, która jest wykładowczynią sztuki i daje się uwikłać w relację, potencjalnie dla siebie szkodliwej. Ciekawe wątki refleksji nad dojrzałym wiekiem bohaterki, oczekiwaniami otoczenia w stosunku do kobiet w ogóle w połączeniu z przyglądaniem się zmierzchowi kończących się epok w sztuce. Bardzo zgrabnie opowiedziana historia.

Książki dla dzieci

„Edzio i duch lasu”, Marc Boutavant, Astrid Desbordes

Bardzo lubimy całą serię „Edzio i przyjaciele”, które pokazują dzieciom wartość odwagi, tolerancji, przyjaźni i dbania o przyrodę (to właśnie ta ostatnia część). Pięknie narysowana i opowiedziana.

“Niedźwiedź łowca motyli”, Susanna Isern, Marjorie Pourchet

Pięknie zilustrowana, pastelowa w barwach i kojąca książka o sile przyjaźni.

„Szympansik ma własne zdanie” – Suzanne Lang

Zabawna i zadziorna książka pokazująca, że to ok mieć inaczej niż grupa, pokazać swoje zdanie i nie zmuszać się do czegoś, na co nie mamy ochoty. Małe dzieci nie mają z tym problemu, ale już przedszkolaki mogą być pod wpływem grupy, więc taka książka może być fajnym wstępem do rozmowy.

„Zaczarowana zagroda” – Alina i Czesław Centkiewiczowie

Klasyka dzieciństwa wydana na nowo przez Naszą Księgarnię ze świetnymi ilustracjami. Zabawna historia przekornych pingwinów, przy okazji można dziecku wytłumaczyć co to biegun i co robią badacze.

Zdj. Ben White/unsplash.com

A ty, co ciekawego ostatnio czytałeś? Czy ktoraś książka cię zaciekawiła?  Jeśli jeszcze nie dostajesz moich błysków,  zapisz się tutaj, znajdziesz tam  bonusowe materiały o dogadywaniu się w rodzinie. W grupie „Rodzina z błyskiem w oku”, pojawiają się też ćwiczenia i live`y.