Książki Miesiąca #9 „Czuła Przewodniczka”, „Gorzko, gorzko” i inne

with Brak komentarzy

Cykl książki miesiąca zamienia się powoli w książki kwartału, ale intensywnie pracuję również nad redakcją swojej książki, o czym już niedługo. Ale w końcu zebrałam lektury z oczekiwania na wiosnę, wiele bardzo ciekawych! Zapraszam do przeglądu.

Reportaże, wywiady

„Niedziela, która zdarzyła się z środę” – Mariusz Szczygieł, reportaże z lat.90 okresu przełomu, Polski na dorobku (np. Amway, historie ludzi z ogłoszeń), b. ciekawie się to czyta po latach.
„Chrobot” Tomek Michniewicz – historie dzieci z różnych stron świata od narodzin do dorosłości, szokujący obraz jak różne mamy przywileje i możliwości w zależności od miejsca, w którym żyjemy. Bardzo otwiera oczy ta książka, ciekawie pisze o różnicach kulturowych.
„Kurs na ulicę szczęśliwą”, Bartosz Gardocki – historie z warszawskiej taksówki, zgrabnie napisane, jest kilka smaczków i ciekawych pasażerów
„Samotny jak Szwed” Katarzyna Tubylewicz – reportaż o samotności, jej różnych obliczach w pandemii i kraju dobrobytu. Samotność jako przywilej, moment wytchnienia, czy jest wstydliwa i świadczy o dobrobycie kraju czy raczej jego ubogich relacjach społecznych? Piękne zdjęcia i refleksje pobudzające do myślenia, wywiady z ciekawymi ludźmi.
„Z niejednej półki”, Michał Nogaś – rozmowy z pisarzami, bardziej o świecie niż o pisaniu. Bardzo piękna książka i na pewno będę do niej wracać.

Literatura piękna

„Ślepnąc od świateł” Jakub Żulczyk – słuchałam jako audiobooka na Legimi, świetnie przeczytana! Wciągająca historia warszawskiego dilera narkotyków ze świetnymi portretami psychologicznymi bohaterów, choć brutalna, o tym, że nie da się stworzyć życia, które nie byłoby zależne od innych.
„Lato w Rodos”, Katarzyna Ryrych – bohaterami tej książki są chłopiec z syndromem Tourette`a, chłopiec z autyzmem, miejscowi żule i ludzie spoza systemu, którzy znajdują wytchnienie na ogródkach działkowych (Rodzinne Ogródki Działkowe Otoczone Siatką, w skrócie RODOS). Książka o sile przyjaźni i potrzebie zrozumienia i „normalności” (czym ta normalność w ogóle jest?).
„Czy chcesz o tym porozmawiać”, Lori Gottlieb – historia terapeutki i jej terapii, w której przepracowuje swój kryzys, ciepła, wzruszająca choć niełatwa, można się przejrzeć w różnych jej smutkach i rozterkach.
„Gorzko, gorzko” Joanna Bator – to dla mnie najpiękniejsza powieść tej autorki, potężna (600s.) saga czterech kobiet w jednej rodzinie, ich historii, rodzinnej traumy i tajemnicy.
„Bezmatek” Mira Marcinów – szczera i bezkompromisowa opowieść o relacji z matką i radzeniu sobie z jej śmiercią. Bardzo ciekawa językowo i poruszająca emocjonalnie.
„Trudna miłość. Mama i ja.”, Regina Brett – autorka budujących historii opowiada o trudnej relacji z mamą, która w dzieciństwie nie broniła dzieci przed agresywnym ojcem a na starość cierpiała na Alzheimera.

Psychologia

„Czuła przewodniczka” Natalia de Barbaro – piękny przewodnik o tym, jak być dla siebie dobrą, w jakie pułapki wpadamy jako kobiety, by „zasłużyć” na swoją i innych miłość. Bardzo kojąca książka pełna osobistych, zabawnych i długo pozostających w pamięci historii!
„The scattered mind” Gabor Mate – uwielbiam jak ten autor pisze i mówi, bardzo eleganckim językiem, jednocześnie trafiającym prosto w serce, choć o naukowych tematach. Tym razem o korzeniach ADHD i znaczeniu stresu i traumy w budowaniu relacji w rodzinie, bardzo osobista historia autora, który w wieku 50 lat zdiagnozował ADHD u siebie.
„Dlaczego śpimy” Matthew Walker – od momentu przeczytania tej książki, uczyniłam sen priorytetem! Wpływa on właściwie na wszystko od wagi, skupienia, aż do ryzyka depresji i Alzheimera. Jeśli nie macie czasu czytać, to śpijcie! 😊

Kryminał, Thriller

„Terapeutka” B.A. Paris – wciągająca historia o zamkniętym osiedlu, w którym czai się zło😊
„Bezpieczna odległość” Samanta Schweblin – dziwna to książka, niewielka, fabułę dość wcześnie rozgryzłam. Ciekawy był jednak sposób budowania napięcia i ostatecznie przyczyna „zła” i napięcie wynikające z chęci ochronienia dziecka i trzymania go na bezpieczną odległość. Gęsty, mroczny klimat.
„Mur duchów”, Sarah Moss – stadium pozornie zwykłej rodziny, która daje się zastraszyć sfiksowanemu ojcu. To też książka o tym, jak pod presją, łatwo można dać się wciągnąć w ryzykowne zachowania i nie widzieć w nich niczego złego.
„Ciemna strona małżeństwa” Alex Ross – najlepsze sceny kłótni małżeńskich jakie czytałam, ciekawy kryminał o tym, jak się nawzajem nakręcamy w związkach.

Różne

„LiteraTOURa”, Paulina Mikuła – przegląd lektur od początków literatury polskiej aż do bardzo współczesnych bo z 2020 roku utworów literackich i piosenek. Podobało mi się bardzo osobiste odczytanie różnych utworów.

Zdj Editura Creator /Unsplash