Global Leadership Summit 2014: „Prowadź tam, gdzie jesteś!”

with Brak komentarzy
To moja ulubiona konferencja! Głęboka, inspirująca, dotykająca naszych wartości w pracy i w życiu codziennym. Jej hasło przewodnie to „Prowadź tam, gdzie jesteś” – w biznesie, rodzinie, kościele, swojej społeczności. To też jedyna znana mi konferencja, która zaczyna się…. modlitwą. Oto największe inspiracje z soboty.

 

Żeby było jasne, nie spotkałam tych wszystkich sław na żywo, ideą
GLS-u jest dzielenie się nagraniami z wystąpień z konferencji w USA komentowanymi potem przez moderarów,
dzięki czemu cena wydarzenia jest bardzo konkurencyjna, a jakość odbioru
bardzo dobra – tym razem byliśmy w kinie Kijów. I niestety nie mogłam uczestniczyć pierwszego dnia. Z opowieści słyszałam o ciekawym wystąpieniu pt. „Wspanialsza wizjaAllen Katherine Cagina  – komisarza generalnego Urzędu Skarbowego Ugandy. Kobieta ta z powodu wszechobecnej korupcji urzędników… zwolniła wszystkich i kazała się im ponownie starać o pracę. Zreformowała urząd, postawiła na jakość obsługi i po kilkunastu latach jej reformy miały pozytywny wpływ na gospodarkę Ugandy, a jej współpracownicy zostali cenionymi ekspertami m.in. w Banku Światowym.
Może czasami radykalne kroki są jedynym wyjściem? 
Może nie warto zadowalać się stanem obecnym?

Joseph Grenny – „Kluczowe rozmowy”

Grenny jest doradcą biznesu i socjologiem. Kluczowymi rozmowami (to też tytuł jego książki) nazywa takie rozmowy w pracy czy w rodzinie, które zawierają 3 elementy:  silne emocje, wysoką stawkę (ważny temat rozmowy) i sprzeczne opinie. Jednocześnie mamy wtedy szansę wywołania pozytywnego wpływu na zespół, czy rodzinę, czyli taka rozmowa może być pułapką albo szansą. I liderem, który chroni swoich wartości, ma wizję i misję, wie jak chce budować rodzinę czy zespół, odbywa dużo kluczowych rozmów. Przykład? Chcemy poprawić z kimś relacje, albo jako rodzic popełniliśmy błąd i chcemy się do niego przyznać przed dziećmi lub jako przełożony udzielamy informacji zwrotnej pracownikowi. I według Grenny`ego kluczowe dla takiej rozmowy jest pierwsze 30 sekund, aby pokazać, że mamy dobre intencje, zbudować poczucie bezpieczeństwa i szacunek, aby potem zespół nie plotkował o tym, co  n a p r a w d ę  myśli w korytarzu.
Pomyśl, jakiej kluczowej rozmowy nie przeprowadziłeś lub odbyłeś ją nie tak jak chciałeś?
Zacznij ją z szacunkiem i wyjaśnij dlaczego to robisz.

Patrick Lencioni „Najbardziej kosztowne błędy liderów”.

Po pierwsze nie każdy powinien być liderem, a niektórym wg Lencioniego powinno się wręcz tego zabronić! Po drugie wszystko zależy od tego, z jakiego powodu ktoś zostaje liderem – czy chce mieć większe biuro, więcej pieniędzy, czy może wprowadzić jakąś pozytywną zmianę? Prawdziwe przywództwo służy innym i nie ma wg Lencioniego innego rodzaju przywództwa! Radykalna teza! Nieprzypadkowo jak mówi papież zaraz po wyborze udaje się do tzw. Pokoju Łez  – prawdziwy liderzy nie zawsze chcą nimi być, a ich przywództwo pełne jest niepokoju i strachu. Lencioni jest jednym z pierwszych konsultantów, który wprowadził oceną 360 stopni, czyli ocenę przełożonych przez pracowników, której liderzy się często obawiają, ale która pomaga liderom zaakceptować, że nie są doskonali, pozbyć się dumy i pychy i to też był ciekawy wątek tego wystąpienia: „ludzie wiedzą, że się pocimy”, czasem po prostu wystarczy się do tego przyznać i poprosić, by mówili nam, co robimy źle.
Czy jako rodzic, przyjaciel, przełożony umiem powiedzieć „nie wiem”, „przepraszam”, „pomóż mi”, „jesteś w tym lepszy niż ja”?

Susan Cain  „Kwestionując ekstrawertyczny ideał”

Susan Can jest badaczką introwersji, autorką książki „Ciszej proszę” i świetnego wystapienia na ten temat TED.com. W swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na silne cechy introwertyków, których czasem nie zauważamy. Zachęciła do pracy nie tylko w grupie, ale też indywidualnego przygotowania przed spotkaniami, by słuchać najlepszych, a nie tylko najgłośniejszych pomysłów. Podała przykłady liderów firm, które odniosły wielki sukces, a ich liderzy byli skromnymi, cichymi ludźmi (Jeden z nich przez kilkanaście lat napisał 30 tys. listów do swoich pracowników, aby wyrazić im swoje uznanie. Wyobrażasz sobie? 30 tys. listów! A Gandhi był taki nieśmiały jako dzieko, że zaraz po szkole biegł do domu, aby nie musiał się bawić z innymi dziećmi) Liderów, którzy słuchają swojego instynktu samotności przed ważną decyzją. Autorka poleca też, aby szukać ludzi, którzy nas uzupełniają swoimi cechami.
 
Uważasz się za introwertyka czy ekstrawertyka? 
Jak korzystasz ze swoich mocnych stron w pracy i w rodzinie? 
Co znaczy dla Twojej organizacji „urodzony przywódca”? 
Jakie cechy się niej promuje?
 

ks. Maciej Zięba OP

Pprowincjał Dominikanów, teolog, fizyk i autor książek przypomniał perspektywę duchową – bycie liderem to dar, charyzmat i powołanie. Wyzwalanie z ludzi tego, co najlepsze. Jak twierdzi życie w zakonie nauczyło go, że „Prawda o nas jest między nami a naszym zespołem”, bo on np. dowiedział się, że jest bardziej nerwowy niż myślał, ale też bardziej cierpliwy niż myślał.  I wspomniał o czymś, co funkcjonuje w zakonie, a nazywa się „correctio fraterna”, czyli napominanie innych dla ich dobra, bo „zgoda na fałsz jest rakotwórcza, rodzi lęk.
 
Kiedy ostatnio chciałeś zwrócić komuś uwagę na coś ważnego, ale tego nie zrobiłeś, ze strachu, „bo po co się wychylać”, bo co sobie pomyśli? Może straciłeś szansę na correctio fraterna?

Jeffrey Immelt

Prezes General Electric i doradca prez. Obamy mówił o zarządzaniu w czasach kryzysu (sam został szefem GE 5 dni … po 11 września) i uważa, że „Gdy czasy są dobre, niewiele można powiedzieć o Twoim przywództwie”. Zdarzało mu się zwalniać ludzi z powodu ich braku więzi z zespołem. Mówił o tym, jak ceni różnorodność i jakim luksusem jest mieć w zespole kogoś, kto nie zgadza się z Twoimi poglądami i powie Ci że nie masz racji, gdy trzeba („Ludzie myślą, że wszystko co mówię ma znaczenie, a ja po prostu czasem tylko paplam”) . Przy opowiadaniu o wyborze następców pięknie zacytował Biblię – ten, kto okazuje się „wierny w małych rzeczach, będzie też wierny w dużych”.
 
Jak reagujesz w kryzysowych sytuacjach? 
Czy jesteś wierny w małych rzeczach?
 
 
Niesamowita konferencja – jeśli to miałaby być jedyna, na jaką pójdziesz w przyszłym roku, to idź koniecznie! Więcej o całym programie GLS przeczytasz tutaj.
I jeszcze dwa dopiski zza kulisów konferencji:

Sukces czytelników i przyjaciół bloga!

Wczoraj zostałam liderem zbiórki na indeks dla chłopca, który chciałby uczyć się w Akademii Przyszłości – to organizacja, która wspiera dzieci w osiąganiu sukcesów i uczeniu się. I wyobraźcie sobie, że 3 godziny od ogłoszenia zbiórki znalazły się pieniądze dla Pawła, który… chce zostać Batmanem:) Jesteście super !! Więcej o działalności Akademii przeczytasz tu, może sam zostaniesz liderem tam, gdzie jesteś?

Szukasz zmiany?

Spotkałam na konferencji mojego ex-coacha, Anię Nieżurawską, mamę, nauczycielkę muzyki i świetnego coacha, którą bardzo polecam! Jeśli myślisz nad wprowadzeniem do swojego życia zmian, Ania pomoże Ci (tak jak zrobiła to kiedyś dla mnie) zaplanować te zmiany z wielką troską i uwagą. Pracuje w Warszawie, ale sesje organizuje też na Skypie.