jest pełen złości i nienawiści. Drugiego przepełnia miłość, przebaczenie
i pokój. Który zwycięży? Ten, którego karmię.
Czym jest mediacja?
Mediacja to metoda rozwiązywania konfliktów, w której przy pomocy bezstronnego mediatora dwie strony dochodzą do porozumienia. Mediator pomaga stronom usłyszeć ich uczucia, potrzeby, to co jest dla nich ważne i dojść do porozumienia. To osoby biorące udział w mediacji tworzą swoje rozwiązania, mediator nie może narzucać i proponować swoich pomysłów.
Mediacja jest dobrowolna, to znaczy, że wybiera się ją tylko wtedy gdy dwie strony konfliktu chcą go rozwiązać i wyrażają zgodę na mediacje. Jeśli tylko Ty chcesz mediacji, a osoba z którą jesteś w konflikcie nie zgadza się wziąć w niej udziału, możesz skorzystać z innych form, np. coachingu potrzeb, który pozwoli Ci znaleźć inne rozwiązania.
Kto może skorzystać z mediacji?
Wszyscy, którzy są w konflikcie i potrzebują pomocy w osiągnięciu porozumienia, np.
- rodzice w kontakcie pomiędzy sobą lub w sprawach dotyczących dzieci
- współpracownicy w konflikcie między sobą lub w relacji z przełożonym
- rodzina kłócąca się o spadek lub nie rozmawiająca ze sobą od lat
- sąsiedzi w sprawach dotyczących życia codziennego
Jak pracuje mediator?
Mediator jest bezstronny i neutralny to znaczy nie przyjmuje racji żadnej ze stron i nie narzuca też swoich rozwiązań i pomysłów. Wszystkie informacje uzyskane w czasie mediacji są poufne, a osoby w niej uczestniczące mogą na każdym etapie zrezygnować z dalszego udziału. Mają też prawo wyboru innego mediatora. Mediator pomaga stronom usłyszeć ich potrzeby i wspomaga tworzenie rozwiązań, które będą akceptowane dla obu stron. Znam mediatorów, którzy używają w swojej pracy metody, który jest mi też bliska – Porozumienia bez Przemocy (szukają przede wszystkim niezaspokojonych potrzeb stron konfliktu i wspólnie ze stronami ustalają sposoby ich spełnienia).
Gdzie znaleźć mediatora?
Ile czasu trwa mediacja?
Pierwszy etap to zwykle indywidualne spotkania przed mediacją z każdą ze stron konfliktu, zwłaszcza jeśli konflikt jest bardzo silny. Kolejne spotkania są już wspólne. Czas każdego spotkania to około 1h-1,5h. W zależności od rodzaju sprawy i stopnia złożoności konfliktu, mediacja może trwać od 1-5 spotkań i może zakończyć się spisaniem porozumienia. W sprawach toczących się w sądzie, które są skierowane do mediacji takie porozumienie może być uznane przez sąd (np. w kwestii opieki nad członkiem rodziny).
Jeśli znasz kogoś, kto mógłby skorzystać z takiej formy – prześlij mu ten adres: www.pogodzmysie.org
I pomyśl, czy sam nie żywisz w swoim sercu jakiejś urazy, złości.
Co Ci daje ta złość?
Jak wpływa na osoby z Twoim otoczeniu?
Może zrobisz pierwszy krok do zgody?