Work-life balans w Biblii

with Brak komentarzy
Work-Life Balance to nie nowoczesny wymysł zabieganych ludzi, mówi o nim już Biblia.  Niezależnie od tego, czy jesteś wierzący, możesz się czegoś nauczyć z tych trzech historii: Mojżesza, który delegował zadania,  Marty, która mogła być inspiracją dla Stephena Coveya i Jezusa CEO.

O odpoczywaniu mówi już dużo Księga Wyjścia, pisząc o szabacie, czyli dniu odpoczynku w judaizmie. Szabat to wg tradycji biblijnej czas:

  • odpoczynku, spotkań z bliskimi
  • celebrowania dobrych posiłków (to bardzo lubię!)
  • błogosławienia innym (czyli życzenia im dobrze), powstrzymania się od kłótni, złości i smutku
  • wyrażania wdzięczności, dostrzegania tego, co dobre
  • po prostu bycia– stąd nakaz powstrzymania się w tym dniu od prac domowych (nie używa się też wtedy urządzeń elektrycznych, pieniędzy i komputera)
Wg tradycji na początku szabatu zapala się dwie świece – jedna by „czuwać”, druga, by „pamiętać”. Czyli być uważnym i wiedzieć po co coś robimy. Oprócz rytmu tygodniowego istniał też rytm 7-letni– co 7 lat obchodzono tzw. rok jubileuszowy, w którym darowano innym długi, było to też rok odpoczynku dla ziemi uprawnej – raz na jakiś czas nawet dżdżownice w ziemi muszą odpocząć.

I co te wszystkie tradycje mają wspólnego z nami?
Chodzi o odpuszczenie sobie przekonania, że musimy zasłużyć na odpoczynek. 

Ten dzień ma wartość sam przez siebie, a nie dlatego, że coś zrobimy. My sami mamy wartość, bo istniejemy a nie dlatego, że coś robimy.

 

Jakich lekcji równowagi między pracą a życiem uczy nas biblia?

 

1. Historia Mojżesza

Mojżesz był pierwszym szefem narodu wybranego, ale w pewnym momencie zwyczajnie przerosła go ilość zadań. Może myślał, że wszystko zrobi najlepiej, że musi być silny, że bez niego ludzie nie dadzą rady? Ludzie przychodzili do niego z każdym problemem i dopiero teść Jetro nauczył go mądrego delegowania, tego, że nie wszystko musi robić sam. Mojżesz wybrał godnych zaufania ludzi, którzy byli zwierzchnikami poszczególnych grup (Ks. Wyjścia 18:21). Czyli umiejętnie porozdzielał zadania pozostawiając strategiczną kontrolę nad całością. A może nauczył się odpuszczać i wierzyć w innych? Czy naprawdę myślisz, że jesteś niezastąpiony? Że nikt tak jak ty nie zrobi tego raportu, nie upiecze tak dobrego ciasta na święta, nie posprząta tak dokładnie? (*tu wstaw swoją czynność)
 

2. Historia Marty

Może stąd Stephen Covey autor bestsellerowych „7 nawyków skutecznego działania” zaczerpnął swoją zasadę „Najpierw rzeczy najważniejsze”. Uwielbiam zdanie z tej historii „Marto, Marto, troszczysz się o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego (Łk 10, 42).” Bo krzątała się i sprzątała kuchnię, robiła jedzenie, wycierała stołki, może chciała żeby było ładnie, a przyszedł do niej przyjaciel, który chciał porozmawiać. I tak czasem przegapiamy szansę na ważne rozmowy. Co masz ważnego do zrobienia w tym tygodniu?

3. Historia Jezusa

 

 Jakby się temu przyjrzeć, to Jezus bardzo ciężko pracował. Jego publiczna działalność to przecież tylko 3 lata, a stały się one początkiem jednego z najpotężniejszych kościołów na świecie. Czyli pracował efektywnie. To coś, o czym często zapominamy, gdy mówimy o równowadze między życiem a pracą. Chodzi nie tylko o odpoczynek, ale też o to, czy jesteś w pracy na 100%? A może rozpraszają Cię przychodzące maile, ludzie, sprawy bieżące i w połowie dnia nie wiesz już co właściwie miałeś zrobić.

Bardzo inspirują mnie te cytaty z książki „Jesus CEO” Laurie Beth Jones (*CEO to Chief Executive Officer, czyli taki szef szefów w firmie)

Co sprawiło, że Jezus był efektywnym szefem?

  • Jezus miał plan i misję.
  • Jezus nie lubił jeść samotnie (i znowu te wzbogacające posiłki! 🙂
  • Wyraźnie określił benefity związane z pracą.
  • Był w ciągłym kontakcie ze swoim szefem.
  • Miał niezwykłą energię i wiedział, jak nią pokierować, by jej nie tracić.

A Ty?  Jaki masz plan? Jak wyglądają Twoje relacje z ludźmi, z którymi coś wspólnie tworzysz? Gdzie kierujesz swą energię w pracy?  Co Cię rozprasza?  Czemu chciałbyś poświęcić więcej uwagi?

 Zachęcam do przyjrzenia się w najbliższym tygodniu temu jak pracujesz i jak odpoczywasz i jeśli trzeba wprowadzenia zmian.

…A w następnym odcinku przeczytasz o Radykalnym Odpoczywaniu, czyli Wielkim Tygodniu Bez Internetu…