Czy jesteś wysoko wrażliwy?

with Brak komentarzy

czy jestes wysoko wrazliwy

Męczą Cię spotkania w dużej grupie?
Gdy coś cię wzruszy, łzy momentalnie stają cię w oczach?
Jesteś wrażliwy na zapachy, ból, kofeinę albo głośne dźwięki?
Odczuwasz nieprzyjemne pobudzenie, gdy za dużo się dzieje?
Pierwszy zauważasz subtelne sygnały, których inni nie widzą?
W dzieciństwie byłeś uważany za osobę bardzo nieśmiałą?

 

Może to nie była nieśmiałość, ale wrażliwość? Skąd masz wiedzieć, czy jesteś wysoko wrażliwy?

Podam ci przykład. Są dzieci, które wpadają na nowy plac zabaw lub do nowej grupy jak burza, zagadują inne, inicjują kontakty. A są takie, które wolą obserwować nowo poznane dzieci i zauważać czym różni się to miejsce od znanych wcześniej.

 

Czym jest wysoka wrażliwość?

Według autorki książki wśród nas jest 20% osób wysoko wrażliwych, tzn. takich, które głęboko przetwarzają informacje, wychwytują subtelne sygnały, są czujne zwłaszcza w nowych miejscach i sytuacjach. Ten czuły układ nerwowy jest postrzegany jako „płochliwość”, a chodzi o to, że takie osoby odpowiadają już na niski poziom pobudzenia (np. zapachy, drapiąca koszulka, dźwięki, mogą mieć trudności z zasypianiem jeśli są „przestymulowane”).
W postrzeganiu takich osób nie pomagają też nasze kulturowe filtry: wrażliwe dziewczynki bardziej podobają się rodzicom niż chłopcy. Ciekawe, że Chinach wrażliwe i nieśmiałe dzieci są najczęściej zapraszane do wspólnych zabaw. Słowo „nieśmiały”, „cichy” w mandaryńskim można też przetłumaczyć jako „dobrze wychowany”, „wrażliwy”, „wyrozumiały”.

 

 

 

Czy jesteś wysoko wrażliwy?

Wysoko wrażliwe dzieci stają się wysoko wrażliwym dorosłymi. Jeśli długo wracasz do siebie po spotkaniu w głośnym otoczeniu, trudno ci rozmawiać ze wszystkimi o wszystkim, bo wolisz starannie dobierać przyjaciół, źle znosisz, tłok, presję, to może jesteś wysoko wrażliwy? Jeśli próbujesz walczyć z tą cechą, np. poprzez przesadne udzielanie się w świecie, może zabraknąć ci czasu i wyrozumiałości dla siebie, a ignorowanie uczuć i sygnałów, jakie daje ci ciało, będzie cię wyczerpywać.
Bardzo mi ta książka pomogła. Rozpoznać wysoko wrażliwe osoby w moim otoczeniu. Można się też sprawdzić przy pomocy pytań umieszczonych w kwestionariuszu w książce. Elaine Aron uczy akceptacji odmienności, wyjątkowości, docenienia cech, które czasem giną w głośnym świecie. To ważna i mądra książka, autorka czerpie w niej ze swoich doświadczeń i pracy z innymi. Bardzo Ci ją polecam.

 

Widzisz u siebie niektóre z cech osób wysoko wrażliwych?

A może znasz kogoś takiego w swoim otoczeniu? 

 

Kocham książki i psychologię, jeśli nie chcesz przegapić kolejnych wpisów, zapisz się do newslettera (wysyłam bonusy) albo polub mój fanpage

 

 

Zdj: Morgan Basham /Unsplash