Język kobiety i mężczyzny

with Brak komentarzy
Zobaczyłam niedawno ciekawy obrazek: kobietę i mężczyznę mokrych od deszczu dokładnie w połowie swoich koszul. Najwyraźniej szli pod jednym parasolem i każde z nich zmokło od jednej strony.  Pomyślałam, że to dobra metafora porozumiewania się w parach, rezygnowania ze swojego egoizmu, uważności na drugą osobę, czasem odwagi. 
Deborah Tannen bada różnice w języku kobiet i mężczyzn, którze są często przyczyną nieporozumień. Relacyjny język kobiet nastawiony jest na mówienie o emocjach i budowanie kontaktu, a informacyjny język mężczyzn szuka faktów i rozwiązań. Wśród przykładów, jakie przytacza Tannen, jest historia kobiety, która przeżyła masektomię i opowiada o swoich uczuciach mężowi, na co on proponuje jej wyszukanie miejsc z implantami piersi. Konflikt gotowy. Inne przykłady zakłóceń poniżej – jeśli doliczysz się u siebie więcej niż trzech, może czas na jakiś ruch pod parasolem?:)
  •  wielkie kwantyfikatory – „zawsze wszystko jest źle”, „nigdy mnie nie słuchasz” Dobrze… policzyć do 3 i… zamienić je na konkretny opis sytuacji  np. „Przerwałeś mi, gdy mówiłam”
  • kontratak, krytyka, etykietki  – najszybszy sposób aby wzmocnić konflikt, każdy z nas ma takie „ulubione” zdanie, które wyzwala w nim najgorsze instynkty:) np.”jesteś uparta”
  • stawianie pytań, kiedy chcę coś oznajmić – „Wychodzisz?” zamiast „Nie chcę być sam”, trochę na zasadzie „wejdź do mojej głowy i domyśl się, co czuję”
  • podwójne komunikaty – „Chciałbym cię tam zabrać, ale będziesz się nudzić” (zamiast „Nie wiem, czy zaakceptujesz moich znajomych”)
  • aluzje, komplementy nie wprost – „Gdy patrzę na inne związki, widzę jak ich relacje są skomplikowane” (zamiast „Lubię, że rozmawiamy o wszystkim wprost” lub „Gdy patrzę na inne związki uświadamiam sobie jak bardzo cię kocham”)
  • wyrażenia asekuracyjne – częstsze u kobiet, nie zawsze wprost przeszkadzają, ale mogą wyraźnie osłabić komunikat: „zastanawiam się”, „może się mylę”, „nie bierz tego do siebie, ale..”
Mimo trudności jest to jedna z najciekawszych na świecie rzeczy, że dwie osoby mogą się nie zgadzać ze sobą i obie mieć rację! A dla momentów porozumienia i kontaktu, w których wiesz, że nikt inny tak Cię nie zrozumie, jak właśnie ta osoba, warto się starać i być odważnym!