Vita activa… i co jeszcze?

with Brak komentarzy
[zdj. sxc.hu]
W średniowieczu dzielono dzień na 2 główne części:  vita activa – czyli aktywne życie, pracę oraz vita contemplativa – kontemplacja, medytacja, rozwój duchowy, (współcześnie możemy to rozumieć np. jako zdobywanie wiedzy, rozwijanie swoich pasji). I do kompletu dodać odpoczynek, sen, czyli vita passiva. Wychodzi po 8 godzin na każdą część. Łatwo powiedzieć, trudniej zachować taką zdrową mieszankę. Może by tak dodać trochę orzeźwienia do każdej?

1. Vita activa: czy praca może być przyjemniejsza?
Poranny pośpiech, zdenerwowanie po 4 drzemkach w budziku, dodać do tego trochę korków, deszcz i gotowe. Zanim się otrząśnę z takiego nastroju będzie południe. Odwlekanie naprawdę ważnych rzeczy, a potem kończenie ich w pośpiechu? Rozmowy, na które nie masz ochoty? Bałagan w miejscu, w którym pracujesz? Znajdź 3 rzeczy, które możesz zmienić w swojej pracy w ciągu najbliższego tygodnia, aby twoja praca była przyjemniejsza.
2.Vita passiva – jak efektywnie odpoczywać?
Popatrz teraz na siebie, w jakieś pozycji czytasz? Czy jest ci wygodnie? Czy jest to zdrowa pozycja? Czy patrzysz czasem na zegarek, aby sprawdzić czy powinieneś być już głodny albo iść spać? Łatwo można pominąć sygnały zmęczenia, jakie daje nam nasze ciało, gdy siedzimy przed komputerem. Sama uczę się jeszcze, że na odpoczynek nie trzeba zasłużyć podwójną ilością pracy. Moim ulubionym sposobem jest nie odbieranie telefonu, kiedy nie mam na to ochoty. Chociaż denerwuje to moich znajomych, pomaga mi lepiej poczuć rytm odpoczynku. Jak naprawdę masz ochotę odpoczywać?
3.Vita contemplativa – jestem zmęczony, a mam się jeszcze rozwijać?
Bardzo frustrujące są dla mnie narzekania w poniedziałkowy poranek, jak to ciężko idzie się do pracy i życzenia „byle do weekendu!”. A co z tymi 120 godzinami które miną, skoro „naprawdę” żyje się tylko w soboty i niedziele?
Jeśli częściej czytasz opisy statusów niż książki to może czas coś zmienić?
Polecam krótki film „Before I die” o spełnianiu marzeń małych i dużych.