TEDxKraków – 5 najlepszych wystąpień

with Brak komentarzy
Tacy ludzie są obok nas. Są szalonymi nauczycielami fizyki i sprawiają, że dzieci płaczą, że jest już piątek i do szkoły pójdą dopiero za 3 dni (Roger Antonsen). Inni w dzień są lekarzami, a w nocy obserwują niebo dzięki temu, że zbudowali we włoskiej wiosce zdalnie sterowane obserwatorium (Michał Żołnowski). Niewiele dzieci może pochwalić się, że ich tato odkrył 200 planetoid, szukając takich, które potencjalnie mogą zagrażać światu!

 

Tacy ludzie wystąpili na TEDxKraków w słoneczny, ciepły piątek pełen wrażeń w Starej Zajezdni na Kazimierzu. W przerwie między wystąpieniami można było poeksperymentować w kąciku dla masterkowiczów (zrobiłam sobie elektryczną biżuterię), posłuchać Recycling Bandu grającego na instrumentach ze śmieci (butlogitara, odpadowa perkusja) i zachwycić świetną organizacją wizualnie i koncepcyjnie spójną z tematem „Make” (i kiedy ostatnio byliście na konferencji, gdzie nie było jakiegoś opóźnienia? Tutaj skończyliśmy 2 minuty przed czasem!)

 

Wybrałam 5 wystąpień, które najbardziej zapadły mi w pamięć (*tytuły własne):

 

  • Adam Karcz „Failure is not an option”– ten cytat z filmu „Apollo 13” przyświecał bohaterom trzymającej w napięciu historii w budowaniu robota księżycowego Husara. W 14 dni zebrali 135 tys. zł i mimo dużych przeciwności wygrali.. wyjątkową nagrodę w konkursie NASA. Po takiej opowieści mało rzeczy wydaje się trudnych w zwykły poniedziałek:)

 

  • Trine Hahnemann „Idźcie do domu i róbcie chleb” – szefowa kuchni z Kopenhagi opowiedziała nam o pieczeniu chleba, o zaczynie, który dokarmia od ponad 20 lat, o tworzeniu społeczności przez jedzenie. O tym, że sami tworzymy małe historie o nas samych i o tym, jakie chcemy mieć życie. Całości dopełnił przepyszny i zdrowy obiad oraz deser, który Trine razem z grupą kucharzy gotowała przez 2 dni przed konferencją. Czułam się po nim lekka i pełna energii. Zabrałam też w słoiczku zaczyn do wypieku własnego chleba.

 

  • Waldemar Domański „Zostań Miotaczem Idei„- człowiek-energia, krakowski radny, inicjator Biblioteki Polskiej Piosenki i Lekcji Śpiewania na krakowskim Rynku w ramach radosnego przeżywania patriotyzmu. Miotacz Idei w Asocjacji Promotorów Radosnego Ptaka, dzięki której Kraków wzbogacił się o nowy symbol Walentynek – budki dla ptaków, a urzędnicy o umiejętność ich robienia. Główna idea wystąpienia: Jeśli czegoś nie ma, a jest potrzebne to ja przyjdę i to zrobię:)

 

  • Janusz Makuch „Człowiek jest tam gdzie jego myśli” – dyrektor Festiwalu Żydowskiego mówił poruszająco i zaczarował wiele osób piękną historią i melodią opowieści. O swoim dziedzictwie kulturowym, „żydowskości w polskości” i naszym dziwnym, pełnym sprzeczności kraju, gdzie łączenie różnych elementów jest możliwe.

 

  • Gever Tulley „50 niebezpiecznych rzeczy, na które powinieneś pozwolić swojemu dziecku”– opowiedział o swojej szkole majsterkowania, w której uruchamia w dzieciach niesamowitą kreatywność, obdarza je zaufaniem i umożliwia poznawanie praw fizyki. Maszyna do chodzenia po pustyni, most linowy z plastikowych toreb, 8 latka z wiertarką, kozy w szkole? To i o wiele więcej jest możliwe dzięki sfbrightworks.org.
Te i inne wystąpienia powinny pojawić się niedługo na stronie tedxkrakow.com. Bardzo polecam! Zrób sobie inspirujące popołudnie, albo 20 minut codziennie!