5 ciekawych testów psychologicznych – poznaj się lepiej!

with 4 komentarze
Każdy z nas się chyba kiedyś zastanawiał się, jaki jest, czy dobrze wybrał studia, zawód i pracę. Chcemy żyć w zgodzie z tym, co jest dla nas ważne i niełatwo przychodzi nam działanie w miejscach, które nie są spójne z naszymi wartościami i preferencjami. 
Dziś chciałam Wam polecić kilka ulubionych i sprawdzonych testów, które mogą pomóc w poznaniu siebie – mocnych stron, preferowanych zawodów, reakcji na stres i sposobów na wyrażanie uczuć. Część z nich można zrobić online. 

1. Moje mocne strony

VIA character – Robię sobie ten test raz na rok, aby się wzmocnić i sprawdzić, czy
działam zgodnie ze swoimi predyspozycjami. Wysiłek to 120 pytań, potrzebujesz na nie ok. 20 minut. W nagrodę dostaniesz raport Twoich 20 mocnych stron. Tylko pozytywy! Ideą testu, dzięki któremu zbadało swoje mocne strony już 2,6 mln osób jest szerzenie pomysłu na życie w zgodzie ze swoimi wartościami i predyspozycjami.

2. Mój Język Miłości

Wg Gary`ego Chapmana (pastora i małżonka z 40-letnim stażem) istnieje pięć języków miłości – Każdy z nas ma swoje preferencje w wyrażaniu miłości. Niektórzy lubią najbardziej słowa uznania, inni wspólne spędzanie czasu, pomoc w obowiązkach, kontakt fizyczny lub miłe upominki (tutaj pisałam o tym więcej). Moim preferowanym językiem miłości jest zdecydowanie wspólne spędzanie czasu, dla mojego męża są to słowa uznania. Problem zaczyna się wtedy, kiedy niektóre języki są dla nas obce (nie zauważamy np. że nasza żona się urabia po łokcie, bo dla niej językiem miłości jest pomoc w obowiązkach domowych albo żona nie okazuje słów uznania mężowi, bo uważa, że to oczywiste, że powinien zrobić zakupy, jeśli chce jeść). Jeśli ciekawi Cię, jaki jest Twój język miłości, zrób test na stronie www.5lovelanguages.com (w języku angielskim). Wersja polska znajduje się w książce Gary`ego Chapmana „5 języków miłości”.

3. Typy Osobowości KeirseyaProtector, Inventor a może Healer? Który typ jest Ci najbliższy i jakie zawody są dla niego preferowane? Na stronie http://www.keirsey.com/ możesz to sprawdzić. Dodatkowym intuicyjnym  (choć mało naukowym) odniesieniem jest porównanie do znanych ludzi – jesteś bardziej jak Ghandi a może Abraham Lincoln? Oprócz tego na stronie znajdują się też sugestie jak poszczególne typy mogą radzić sobie ze stresem, jakie mają oczekiwania co do związków. Test oparty jest o prace dr Davida Kerseya, od 1996 test zrobiło już 16 mln ludzi. 

Oprócz testów dostępnych online polecam też 2 testy dostępne tylko dla psychologów – jeśli jesteś zainteresowany takim testem dla siebie lub bliskich, odezwij się przez formularz kontaktowy.

4. Kwestionariusz Radzenia Sobie w Sytuacjach Stresowych (CISS)

Kwestionariusz do diagnozowania stylów radzenia sobie ze stresem,
pozwala określić, jakie działania najczęściej podejmuje się w sytuacjach
trudnych, stresowych (np. czy uciekamy od problemów, czy działamy zadaniowo). Czas badania to ok.15 minut, potrzebne jest też osobne spotkanie i
rozmowa nt. wyników. Może to być ciekawy początek zaplanowania
zmiany osobistej lub zawodowej np. na temat równowagi między życiem
zawodowym a prywatnym, zmiany nawyków, odpoczywania.

5. Kwestionariusz Komunikacji Małżeńskiej (KKM)

Kwestionariusz może pomóc odpowiedzieć na ważne pytania w związku:

  • Jak widzę siebie?
  • Jak widzę Ciebie?
  • Jak się komunikujemy?
  • Za co się cenimy?
  • Za czym tęsknimy?
  • Jak wygląda nasze wsparcie i zaangażowanie w związku?

Ciekawe, że w tym teście ocenia się swoje zachowania i zachowania partnera, więc porównanie naszych wyników – jak widzę siebie a jak Ciebie, jest bardzo interesujące! Czas badania to ok. 40 minut + osobne spotkanie i rozmowa nt.
wyników. Moi ostatni klienci, którzy go zastosowali, mieli bardzo ciekawe wnioski.

A wy polecacie jakieś narzędzia? Jakie  macie przekonanie do tego rodzaju metod?