Mapa mocnych stron – czy zawsze trzeba się umęczyć, żeby było dobrze?

with Brak komentarzy

Mapa mocnych stron

Mam przyjaciół, z którymi najlepiej na świecie można się zgubić i przeżyć przygodę w drodze na szkolenie. Takich, którzy organizują najlepsze wyjazdy, gdzie wszystko jest zaplanowane w szczegółach, ale jest też czas na „zajęcia w podgrupach”. Z którymi można nagrać teledysk z grzechotką i szczotką do podłogi i zrobić imprezę na dowolny temat lub bez tematu. Takich, którzy wspaniale słuchają i „rozkminiają” ze mną psychologiczne aspekty życia, a do tego można od nich pożyczyć najnowsze książki lub celebrować śniadania i podwieczorki zupełnie bez okazji.

Siostrę, która troszczy się o całą rodzinę i zawsze najlepiej wie, co u kogo słychać.
Mamę, dla której każde odwiedziny to okazja do świętowania. Najlepiej scala wokół siebie ludzi, opowiadając historie o naszej rodzinie. Uwielbiam te momenty, kiedy wracam do domu, a ona potrafi rzucić wszystkie swoje zajęcia, usiąść w kuchni i opowiadać.
Męża, który z uwagą troszczy się o nasze sprawy rodzinne, przenikliwie patrzy na to, co się dzieje, tchnie spokojem i wprowadza równowagę do naszego domu. (Inne cechy zachowam dla siebie:)
I podobnie jest w pracy – każdy członek zespołu wnosi coś ważnego do wspólnej pracy. Jeden energetyzuje do działania, inny poddaje nowe pomysły, jeszcze inny je ocenia i pokazuje ryzyko.
Dużo pracuję ostatnio z liderami (m.in. Akademii Przyszłości), przełożonymi zespołów w pracy, ludźmi którzy kierują innymi. I coraz więcej mówi się w środowisku biznesowym o wzmacnianiu potencjału, talentów, skupianiu się na mocnych stronach ludzi. Cieszy mnie to, bo to kierunek, z którym się mocno utożsamiam:  rozwijajmy ludzi w kierunku w którym mają predyspozycje i sami chcą podążać.
Jest to też bardziej efektywne dla organizacji, bo praca, którą preferujemy, jest wykonywana z większą łatwością i zaangażowaniem (pamiętam jak mamrotałam pod nosem, gdy musiałam przygotowywać złożone raporty szkoleniowe w Excelu, a z radością poświęcam sporo czasu i energii na przygotowanie szkolenia).
Jak możesz wykorzystać swój potencjał w rodzinie, w przyjaźni, w pracy?

Krok 1. Najpierw warto sobie uświadomić swoje mocne strony.  Jakie są Wasze mocne strony w rodzinie, w przyjaźniach, w pracy?

 
 
MAPA MOCNYCH STRON
 
Pomyśl teraz o sobie. Weź kartkę i wypisz swoje mocne cechy tych osób. Co robisz najlepiej na świecie?
Jeśli chcesz, możesz zaprosić do takiej rozmowy swoją rodzinę, możesz też zrobić taką samą mapę dla swojego zespołu lub zaprosić zespół do wspólnej rozmowy.
 
Możesz też skorzystać z innych dostępnych narzędzi:
  • Świetny kwestionariusz w j.polskim – VIA Character – gdy odpowiesz na pytania w nim zawarte otrzymasz listę Twoich najmocniejszych cech (za darmo)
  • Strenght Finder trafiający w punkt opis mocnych stron, często używany w biznesie i łatwiejszy w użyciu niż niektóre kwestionariusze, wersja w j.angielskim z 5 najsilniejszymi cechami kosztuje niecałe 14 dolarów, można się pokusić np. o analizę dla siebie lub całego zespołu, jest to bardzo pozytywne doświadczenie, bo kto nie lubi słuchać jaki jest wspaniały?  Z moimi 5 cechami mocno się utożsamiam: Learner (ktoś kto lubi zdobywać wiedzę i rozwijać się), Maximizer (rozwijający mocne strony innych i siebie, ktoś taki, kto wyciąga z ludzi, to co najlepsze) Relator (budujący relację), Positivity (szukający pozytywnych stron życia, ludzi, problemów), Individualization (indywidualnie podchodzący do ludzi i problemów).

 

 

 Krok 2. Doceń siebie, za to, co robisz dobrze i z przyjemnością.

Powiedz osobom, które wymieniłeś wyżej, za co je cenisz. 

Osobiście. Sms-em. Napisz maila. Przy śniadaniu. Po prostu.
Bo mogą się nigdy nie dowiedzieć. I powtarzaj to jak najczęściej.
Chwal i doceniaj też sam siebie. Za to co przychodzi Ci łatwo, z przyjemnością. Czemu musimy się tak męczyć ze wszystkim lub traktujemy nasze mocne strony jako oczywistość?

Krok 3. Jak wykorzystujesz swoje mocne strony? W domu, w pracy, w grupie przyjaciół?

  • Zastanów się, czy wykorzystujesz swoje mocne strony?
  • Co możesz zrobić, żeby je bardziej wzmocnić i częściej robić z nich pożytek dla siebie dla innych?
  • Jakie zadania w pracy mógłbyś podejmować częściej by rozwijać swoje mocne strony?
  • Czy w domu wykorzystujesz swoje mocne strony? Jak dzielisz się obowiązkami? (Ja np. nie lubię sprzątać, ale potrafię zrobić wspaniały obiad z połowy marchewki i dwóch ziemniaków i resztek wszystkiego z lodówki:D)
  • Czego chciałbyś spróbować?

ZAPRASZAM CIĘ DO ODKURZENIA WIEDZY O SOBIE, O TYM, CO CIĘ CIESZY I
WZMACNIA. ZAPRZYJAŹNIENIA SIĘ ZE SWOIMI MOCNYMI CECHAMI, DZIELENIA SIĘ NIMI ZE SOBĄ I INNYMI.


TO BARDZO PRZYJEMNA PODRÓŻ!