Intymność – tylko Tobie to powiem

with Brak komentarzy
Czasem bywam paplą. Mówię spontanicznie o tym, co myślę, czy robię, ale jeśli włączone są inne osoby, to zastanawiam się dwa razy. I są takie rzeczy, o których wiedzą tylko najbliżsi.
Czy masz taki kawałek swojego świata, który chronisz?

Intymność „towarzyska”

Dzielenie się informacjami o innych jest takie kuszące, wspólne narzekanie łączy, a jeśli wiesz coś, czego nie wiedzą inni, to możesz wzbudzić zainteresowanie innych. Taka wymiana informacji jest łącząca, ale bardzo łatwo też wyklucza innych. Przy tego rodzaju plotkowaniu łapię się czasem na myśli, że też mogę być jego tematem. Staram się mówić o kimś tak, że gdyby to słyszał, to byłoby to dla niego możliwe do przyjęcia
W mojej pracy dodatkowo ma to znaczenie, bo pracując z ludźmi w czasie szkoleń, spotykam się czasem z delikatnymi sytuacjami osobistymi czy zawodowymi, więc etyka psychologa i trenera, wymaga, abym dbała o poufność takich informacji.

 

Intymność w związku

Czy narzekasz na Męża z teściową?
Plotkujesz o małżeństwie siostry z Mamą i co waszym zdaniem powinna zrobić?
Jasne, że rodzina interesuje się sobą i troszczy o siebie, ale dla mnie jest pewna granica takich rozmów np.  plany prokreacyjne, wady małżonka, finanse, sprawy łóżkowe. 
Bardzo spodobała mi się metafora, którą przeczytałam w świetnej książce Hołowni „Święci codziennego użytku” o małżeństwie Quattrocchich, którzy porównali tworzenie małżeńskiej wspólnoty do tkania dwukolorowego materiału. Można w nim odróżnić poszczególne nici , ale gdy już splotą się w tkaninę, nie można jej rozerwać bez zniszczenia którejś z nich. Więc może to co robimy sobie lub drugiej osobie, osłabia nas razem?

Intymność… ze sobą?

Dzisiejszy wolny dzień jest dla mnie takim czasem, tylko dla siebie i nawet nie wiedziałam, jak go potrzebowałam. Śpię, czytam, słucham co mi jest w tej chwili potrzebne, sprawdzam jak się czuje moje ciało, głowa i dusza:) Jak się mają moje marzenia, nadzieje i tajemnice.

Masz taki czas tylko ze sobą? 

Co sobie wtedy mówisz?

zdj. Sebastian Pichler/unsplash.com