Książki Miesiąca #2 – Maj 2017

with Brak komentarzy

halo tato książki miesiąca

Książki Miesiąca – druga część nowego cyklu – 5 książek majowych a wśród nich ta jedna, która mnie najbardziej poruszyła. Dajcie znać, co sami czytacie, dobrych książek nigdy za wiele. Jak znaleźć czas na czytanie? Zobacz mój sposób tutaj.

Książki miesiąca – Maj 2017

„Król”, Szczepan Twardoch

 

Dopiero teraz pierwszy raz czytałam książkę tego autora i mocno mnie wciągnęło. Soczysta proza, brutalny obraz Polski lat 30-tych i konfliktu żydowsko-polskiego ale w wersji.. gangstersko-ulicznej. Zaskakująca konstrukcja całości. Bohater zły i dumny, ale bardzo pociągający:) Ma podobno powstać film na podstawie tej książki!

 

„Człowiek w poszukiwaniu sensu”, Viktor Frankl

Dzięki Klubowi Książki ponownie sięgnęłam do Frankla czytanego na studiach. Autor, który przeżył pobyt w obozie koncentracyjnym, opowiada o dyscyplinie, woli przetrwania i poczuciu sensu, które ratowało jego i uwięzionych towarzyszy. Wbrew pozorom książka ma też w sobie trochę humoru! W drugiej, bardziej naukowej części, przystępnie wyjaśnia podstawy logoterapii – metody psychoterapii stworzonej przez Frankla pod wpływem przeżyć obozowych. Jedno z prowokujących pytań, które zadawał swoim pacjentom brzmiało „Dlaczego nie popełni pan samobójstwa?”.

 

„Halo tato”, Konrad Kruczkowski

Cykl reportaży o ojcostwie – wywiady z ojcami na tle codziennych problemów i radości. Całość wieńczy bardzo odważny wywiad z Jackiem Santorskim o męskości i narcyzmie i rozmowa z wychowawcą Jarosławem Szulskim. Mój ulubiony cytat z tej drugiej rozmowy: „Źle jeśli dziecko staje się całym światem. A tak się dzieje, kiedy dorosły nie uporządkuje własnych, osobistych spraw. Wtedy wszystko robi dla dziecka: dla dziecka pracuje, dla dziecka je śniadanie, dla dziecka odpoczywa, jeśli w ogóle odpoczywa. Nie ma czasu dla znajomych. To smutne, bo tacy rodzice pierwsi usłyszą od swoich dzieci: zmarnowałeś mi życie.” Całość poruszająca, świetna, bardzo polecam podobnie jak bloga Konrada Haloziemia.pl

 

„Mądrzej, szybciej lepiej”, Charles Duhigg

Książka o efektywności osobistej i zespołowej, o kreatywności, o skupianiu się na zadaniach. Badania psychologiczne przeplatane są ciekawymi historiami: jak mimo twórczego kryzysu powstała „Kraina Lodu”, jakie zasady stosują zespoły w Google, dlaczego modele poznawcze pomagają uniknąć katastrof lotniczych. Świetnie napisana, bardzo wciągająca i z gotowymi do zastosowania sposobami. Bardzo polecam też „Siłę nawyku” tego samego autora.

 

 

Książka miesiąca: „Jaką żoną jestem?”, Linda Dillow

Zaaferowana przez macierzyństwo, poczułam potrzebę zadbania o swoją relację małżeńską. Oparta o Biblię, bardzo praktyczna i inspirująca „samopomocowa” książka o relacjach, z wieloma zabawnymi i poruszającymi przykładami. Całą książkę pomazałam, dodałam swoje notatki, co robię tylko z ciekawymi pozycjami. Już po pierwszym rozdziale zmobilizowałam się i stworzyłam tzw. Deklarację Małżeństwa (jaką żoną chcę być), po czym mój mąż spytał „czemu tam nie ma… X”i trochę się pośmialiśmy. Ale mam wrażenie, że jestem dzięki tej lekturze bardziej uważna i świadoma. Na pewno będę do niej wracać! Daje do myślenia!

 

A ty co ciekawego czytasz ostatnio? Daj znać w komentarzu.

***

Jeśli nie chcesz przegapić nowych wpisów, zapisz się do newslettera albo polub mój fanpage.