Najlepsze książki 2018

with Brak komentarzy

najlepsze książki 2018

W 2018 roku przeczytałam 110 książek. Jak czytam tyle książek rocznie pisałam tutaj: https://www.zblyskiemwoku.pl/2018/11/jak-czytam-100-ksiazek-rocznie/
Dzisiaj chciałam Ci polecić najlepsze z nich, może zachęcę Cię do czytania? 

 

 

REPORTAŻ/BIOGRAFIE/ESEJE

„Pokonać mur, Marina Abramovic”
Wspomnienia niesamowitej kobiety: artystki, performerki, historia jej życia od dzieciństwa w komunistycznej Jugosławii z surowymi rodzicami przez dojrzewanie jako artystki aż do sukcesów w świecie sztuki. Portet odważnej i silnej kobiety!

 

„Księga wyjścia”, Mikołaj Grynberg
Poruszające wywiady z Żydami i Polakami, którzy wyjeżdżali z Polski w okolicy 1968 roku z powodu rządowej nagonki antysemickiej. Wywiady przeplatane osobistą historią autora i jego rodziny w rozmowie z jego ojcem. Zdania i historie, które zapadają w pamięć i każą się nam zastanawiać jak niewiele trzeba, żeby nienawiść i strach znowu uderzyły z wielką siłą.

 

„Rzeczy, których nie wyrzuciłem”, Marcin Wicha
Szkice o przedmiotach, które autor przegląda po śmierci matki, stają się kanwą opowiadania o małych rzeczach i drobnych gestach, które zapamiętujemy z życia. Celny, soczysty język, świetny styl i wzruszająca czułość w opowiadaniu o rodzicach.

 

„Jaka piękna iluzja”. Magdalena Tulli w rozmowie z Justyną Dąbrowską
Wywiad Justyny Dąbrowskiej z pisarką Magdaleną Tulli, autorką „Szumu” i „Włoskich szpilek”. Poruszający, pełen celnych i dających do myslenia spostrzeżeń. O opresji, której doświadczamy w języku, o pisaniu, samotności, miłości. Podkreślałam w niej co drugą stronę i ciągle wracam do tych fragmentów. Należy czytać powoli i nie w miejscach publicznych. Grozi przejechaniem przystanku i wejściem do pracy w stanie rozdygotania.

 

POWIEŚCI

„Opowieść podręcznej”, Margaret Atwood
Wizja świata, w którym kobiety służą do rozmnażania, a ich prawa są ograniczane. Porażające opisy relacji między Podręcznymi, Komendantami i Żonami w ponurym układzie zazdrości, dumy chęci przetrwania i szukania zwykłej ludzkiej czułości.

 

„Duchy Jeremiego”, Robert Rient
Jedna z tych książek, które czytam, śmiejąc się i wzruszając na tej samej stronie. Opowieść nastolatka, który przeżywa śmierć matki oraz odkrywa swoją nową tożsamość. Wartka, pełna humoru opowieść o małych i dorosłych sprawach widziana oczami dziecka. Bez łatwych odpowiedzi. Świetna narracja i język! Żywo zarysowani bohaterowie – najlepszy jest dziadek:)

 

„Królestwo”, Szczepan Twardoch
Książka, która na długo zostanie mi w pamięci. To kontynuacja gangsterskiego „Króla”, w której poznajemy dalszy ciąg historii Jakuba Szapiro opowiedziany z perspektywy jego byłej kochanki i syna, Królestwem jest okupowana Warszawa, a tytułowy Król w powieści nie wypowiada prawie żadnego słowa. Brutalna, sensualna proza, z analizami psychologicznymi, świetnie poprowadzona i trzymająca w napięciu akcja. Marzy mi się film na podstawie tej książki!
 
„Zamknięte drzwi”, Magda Szabo
Poruszająca historia trudnej przyjaźni kobiety i dozorczyni jej domu. O tym, że nie jesteśmy tacy mądrzy jak się nam wydaje, że dobro ma często nieoczywiste oblicze, o tajemnicach, które możemy odkryć, jeśli będziemy naprawdę uważni. Piękna książka!!

 

„Oto jestem”, Jonathan Safran Foer
Przepiękna choć smutna książka o miłości w historii pewnej rodziny i małżeństwa na tle fantazji o przyszłości państwa Izrael. Sceny, które zapadają w pamięć, gęste od emocji i znaczeń zdania, wartki humor! Mistrzostwo! Dwa cytaty dla przykładu:
„W chorobie i w chorobie. Tego wam życzę. Nie wypatrujcie ani nie spodziewajcie się cudów. Nie ma cudów. Już nie. I nie ma leków na krzywdy, które najbardziej ranią. Jedyne lekarstwo to wiara w cierpienie drugiej osoby i nasza przy tym obecność.””
„Pamiętasz, jak roztrzaskałem żarówkę? Na naszym ślubie? Podobała ci się ta chwila?
– Zabawne pytanie – powiedziała Julia. – Ale tak, podobała mi się.
– Mnie też.
– Nawet nie wiem, co miała symbolizować.
– Cieszę się, że spytałaś.
– Wiedziałam, że się ucieszysz.
– No więc jedni sądzą, że ma nam to przypominać o wszelkich zniszczeniach, które były konieczne, by przywieść nas do chwili największego szczęścia. Inni uważają, że to swego rodzaju modlitwa: bądźmy szczęśliwi, póki odłamki żarówki nie złożą się na nowo w całość. Jeszcze inni myślą, że to symbol kruchości. Ale nigdy nie słyszałem najprostszej interpretacji: że tacy właśnie jesteśmy. Jesteśmy złamanymi jednostkami, przeznaczonymi do rozbitych związków w roztrzaskanym świecie.”

 

„Pod śniegiem”, Petra Soukupova
Ta powieść to gotowy scenariusz komediodramatu obyczajowego. Rozpoznacie w niech swoją siostrę i własne rozterki wieku średniego, a jeśli takich nie macie, Soukupova fantastycznie je dla Was odmaluje. Wartkie dialogi, potok myśli, mieszanka miłości i złości, którą w takiej intensywności można poczuć tylko z własną rodziną. Zazdrość siostrzana i rywalizacja w rodzinie. Fantastyczna lektura! Będziecie prychać i śmiać się przez łzy:)

 

PORADNIKI

„Pokochaj swój dom. Zero Waste Home, czyli jak pozbyć się śmieci, a w zamian zyskać szczęście, pieniądze i czas” Bea Johnson
Bardzo daje do myślenia. Proste porady o tym, jak można ograniczyć śmieci produkowane w domu. Dla radykałów i tych, którzy lubią działać krok po kroku. Szczególnie spodobał mi się wątek, aby zacząć od odmawiania śmieci (niepotrzebnych słomek, kubeczków, serwetek, ulotek) – ile my tego przyjmujemy beztrosko!!. Autorka podchodzi do sprawy z humorem i sercem bez straszenia i zbędnego moralizatorstwa, ale pokazując korzyści stylu życia nie produkującego śmieci.
 

PSYCHOLOGIA

 

„Nowe wychowanie seksualne”, Agnieszka Stein
Książka jest napisana w duchu rodzicielstwa bliskości i Porozumienia Bez Przemocy, z dużym szacunkiem do potrzeb dzieci i rodziców i ogromną wrażliwością przy zetknięciu z codziennymi problemami np. higieną narządów intymnych, dziecięcą masturbacją, jak ochronić dziecko przez molestowaniem, jak uczyć go dbania o swoje zdrowie i zachęcać do zadawania pytań rodzicom.
Seksualność jest w tej książce rozumiana bardzo szeroko jako różne zjawiska związane z ciałem i płcią: to, jak traktujemy swoje ciało, jak o nim mówimy, jak o siebie dbamy, jakie mamy przekonania na temat tego, co powinny umieć i robić kobiety a co mężczyżni, jak wyrażamy bliskość i jak dbamy o swoje granice i potrzeby.
Autorka pokazuje, że dzieci poznają temat seksualności od małego – przez dotyk i poznawanie granic swojego ciała, uczenie się, że są kotki i koty albo że każdy ma mamusię, poznają tematy związane z seksualnością przy okazji, jest to dla nich naturalne, ciekawe, i my możemy ale nie musimy uczyć go wstydzenia się tego tematu ale zdrowego podejścia do siebie i własnej intymności.
Polecam tę książkę, która może pomóc w budowaniu zdrowego kontaktu ze sobą, dzięki czemu łatwiej będzie go uczyć dzieci i odpowiadać na trudne pytania. Ale też, jeśli nie jesteś rodzicem, ani babcią, czy ciocią, ale chcesz poznać lepiej siebie!!!

 

„Terapia rodziny”, Virginia Satir
Ta książka to swego rodzaju podręcznik terapii rodziny wg metody Satir (choć wydaje mi się, że jednocześnie żaden nie odda bogactwa stosowanych przez nią metod). Od pierwszego spotkania z rodziną, zachęcania całej rodziny do udziału, poprzez włączanie dzieci i konkretne techniki, sformułowania i ćwiczenia używane w trakcie terapii. Książka interesująca nie tylko dla terapeutów, myślę, że skorzystają z niej osoby zainteresowane zrozumieniem siebie i swojej rodziny a także ci, którzy chcieliby się przekonać, że terapia może być pozytywnym przeżyciem. Bije od niej niesamowite ciepło i szacunek do człowieka!

 

„Wysoko wrażliwi”, Elaine Aron
Czy jesteś wysoko wrażliwym dorosłym? A może masz wysoko wrażliwe dziecko? Cenna pozycja, która może wyjaśnić wielu osobom ich własne samopoczucie albo lepiej zrozumieć bliskich. Opisuje cechy osób wysoko wrażliwych, (można się też sprawdzić przy pomocy pytań umieszczonych w kwestionariuszu w książce). Książka uczy akceptacji odmienności, wyjątkowości, docenienia cech, które czasem giną w głośnym świecie. Ważna i mądra książka, której autorka czerpie ze swoich doświadczeń i pracy z innymi.
 

A jakie są Twoje ulubione książki 2018 roku? Podziel się w komentarzu.

Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych wpisów, zapisz się do newslettera albo polub mój fanpage

 

Zdj. Jaredd Craig/unsplash.com