PERSO.IN – poznajmy się!

with Brak komentarzy

Jako psycholog z ciekawością obserwuję pojawiające się na rynku narzędzia, które mogą pomóc w lepszym rozumieniu siebie. Dziś chciałam Wam polecić polskie narzędzie PERSO.IN, które może pomóc ci uchwycić Twoje mocne strony.

Proces jest prosty. Najpierw uzupełniasz ankietę on-line, trwa to ok. 20 minut. Na podstawie Twoich odpowiedzi tworzony jest indywidualny raport omawiany z certyfikowanym trenerem (również on-line).
Ważne w tego rodzaju kwestionariuszach odpowiadać w miarę szybko w zgodzie z własną intuicją, by nie zastanawiać się, jak chcesz wypaść albo co jest oczekiwane przez Ciebie i Twoich bliskich/współpracowników.
Dla tych z Was zainteresowanych metodologią wspomnę, że kwestionariusz jest oparty o model Wielkiej Piątki, znanego w psychologii już od 30 lat. PERSO.IN został zbadany na polskiej próbie 1063 osób, oznacza się wysoką rzetelnością i trafnością. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zespół twórców pracuje też nad wersją dla młodzieży, która mogłaby być przydatna zwłaszcza w wyborze drogi zawodowej.

Jak wyglądają wyniki PERSO.IN?

Wyniki prezentowane są w 5 obszarach:
P-Ludzie: jaką postawę przyjmujesz w stosunku do innych
E-Doświadczenia: otwartość na doświadczenia i wrażliwość estetyczną
R-Obowiązki: jak podchodzisz do zobowiązań
S-Stymulacja: jak dużo doznań i kontaktów potrzebujesz
O-Trudności: jak reagujesz na trudne sytuacje i stres

Co mi się podoba w raporcie?

W każdym z tych aspektów pokazane są tzw. przewagi, ryzyka – czyli informację, w jakich sytuacjach lepiej się odnajdujesz i jak to wykorzystać – to ciekawy wątek, który możesz wykorzystać w pracy zawodowej i osobistym rozwoju.
Raport uwzględnia tzw. style funkcjonowania, m.in. styl dążenia do celu, zainteresowań, uczenia się, reagowania na złość.
Szczególnie wnoszące jest omawianie raportu z certyyfikowanym trenerem, który pomaga w zrozumieniu raportu i naświetlić różne perspektywy.
W PERSO.IN podoba mi się konkret i nastawienie na praktykę. Wypełniałam różne kwestionariusze i wiem, że im więcej szczegółów tym lepiej.
Jeśli wymiar nazywa się Otwartość, to może niewiele Ci powie, ale jeśli – jak w PERSO.IN – ten wymiar jest opisany w szczegółach jako m.in.: ufność, prostolinijność, ustępliwość, skromność, to masz już więcej szczegółów. Natomiast z wymiaru” Obowiązki” dowiesz się, że można być zdyscyplinowanym i impulsywnym jednocześnie ale tolerować bałagan (to ja😊)
Dodatkowo po sesji z trenerem otrzymasz link, którym możesz podzielić się z innymi, opisujący jak najlepiej się z Tobą komunikować, co wpływa na Twoje zadowolenie również w pracy, a czego unikać w kontakcie z Tobą – mój opis był bardzo trafny! Możesz wysłać taki link mężowi, przełożonym albo znajomym:)

Czy mam jakieś zastrzeżenia?

10 stylów funkcjonowania przy omawianiu w pewnym momencie nieco mi się już mieszało, dobrym pomysłem jest na pewno przeczytanie raportu i powrót do trenera w razie pytań. Kilka moich wymiarów mieściło się w wynikach, jakie ma większość badanej populacji, w związku z tym style nie były czasami mocno zarysowane i jednocześnie kilka opisów pasowało do mnie, może stąd trudność dopasowania się.
Ale ogólnie bardzo polecam ten kwestionariusz, daje różnorodne wnioski – może gdzieś się nie doceniasz, może w innych aspektach inaczej o sobie myślisz, taka rozmowa z trenerem nt. Twojego profilu może dać wiele do myślenia! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zajrzyj tutaj.

Lubisz takie narzędzia? Korzystałeś?

Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych wpisów, zapisz się do newslettera albo polub mój fanpage

Zdj. Debby Hudson / unsplash.com