Książki zmieniające myślenie – moje podsumowanie półrocza

with Brak komentarzy

ksiażki zmieniające myślenie

Książki zmieniające myślenie – czy nie po to do nich sięgamy? Chcemy, by nas zmieniały, otwierały oczy. Dziś polecam Ci 6 pozycji, które miały na mnie największy wpływ w pierwszej połowie roku!

Książki zmieniające myślenie – mój wybór z pierwszego półrocza 2022:

„My, trans”, Piotr Jacoń

Nie wiesz, czemu używa się określenia „korekta płci” zamiast „zmiana”? Dlaczego osoby transpłciowe w Polsce muszą pozywać swoich rodziców? Czujesz, że nie znasz tematu… to jest książka dla ciebie. Znajdziesz tu poruszające rozmowy z rodzicami, dziećmi i nie tylko, dawkę wiedzy o życiu osób transpłciowych w Polsce i problemach, z którymi się borykają. Książka, która może bardzo uwrażliwić nas na osoby w różny sposób odmienny od nas, bo nigdy nie wiemy przez co przechodzą.

„Wiek paradoksów. Czy technologia nas ocali?”, Natalia Hatalska

Błyskotliwy i erudycyjny a przy tym bardzo wciągający przegląd tego, co się dzieje w technologiach. Jak na nas wpływają, jak zmieniają nasze życie. Bardzo warto przeczytać, daje dużo do myślenia! Nie miałam pojęcia o większości zjawisk, o których pisze autorka. Co chwilę zatrzymywałam się, by coś podkreślić i zastanowić się nad moim stosunkiem do technologii. Świetna lektura!

„Gruba. Reportaż o wadze i uprzedzeniach”, Maria Mamczur

Czy kiedykolwiek w twojej głowie pojawiła się myśl, że osoba gruba mogłaby coś zmienić gdyby naprawdę chciała? Zerkasz na koszyki w sklepie i utwierdzasz się w przekonaniu, że osoby grube po prostu niezdrowo jedzą? Być może karmisz się uprzedzeniami a może masz fatfobię i ta książka jest dla ciebie. Rozmowy o akceptacji swojego ciała, dietach i okrucieństwie tych, którzy patrzą, ale nie rozumieją. Bardzo polecam również (a może i szczególnie!) dla chudych.

„Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn”, Caroline Criado Perez

Książka, którą powinna przeczytać każda kobieta i każdy, kto jeszcze nie wie o co chodzi feministkom! Szokujące przykłady na to jak codzienność jest skonstruowana wg wzoru męskiego. Zaczynając od języka (bo przecież, gdy myślimy „człowiek” wyobrażamy sobie mężczyznę), poprzez standardy leczenia a nawet stroje ochronne (brakuje rozmiarów dla kobiet!), co wpływa na bezpieczeństwo. O niewidzialnej pracy, luce płacowej i wielu innych aspektach. Bogactwo przykładów i świetny język, wcale nie napuszony i naukowy ale pełen humoru i ciętego języka. Ksiązka otwiera oczy!

„Czarownice. Niezwyciężona siła kobiet”, Mona Chollet

Historia wykluczania i zawstydzania kobiet od procesów czarownic do czasów współczesnych. Co zaskakujące wciąż używa się podobnych argumentów: „stara, siwa, dziwna, gruba, brzydka, niewyżyta seksualnie, łatwa, stara panna z kotem”, to przecież obraźliwe etykiety funkcjonujące współcześnie. Autorka pokazuje podwójne standardy patriarchatu: np. siwy mężczyzna jest dostojny, siwa kobieta zaniedbana oraz wykorzystywanie seksualności i ciała by zawstydzać kobiety. Zwraca uwagę, że czarownicami były najczęściej nazywane niezależne kobiety, posiadające swoje zdanie, wiedzę i z tego powodu postrzegane przez mężczyzn za niebezpieczne.

„Getting the love you want”, Harville Hendrix, Helen LaKelly

Książka w Polsce funkcjonuje pt. „Zdobędziesz miłość jakiej pragniesz”. Ja w ramach ćwiczenia angielskiego czytałam ją w oryginale. Najbardziej doceniam praktyczne ćwiczenia, które można robić samemu lub w parze. Książka opiera się o intrygujący koncept, że wybieramy sobie partnera życiowego, aby… dokończyć z nim/nią nierozwiązany konflikt z naszymi opiekunami (brak miłości, lub to, czego od nich nie otrzymaliśmy, a bardzo potrzebowaliśmy). W związku z tym większość konfliktów, których w związku doświadczamy, ma swoje źródło w pewnego rodzaju podobieństwie do dzieciństwa i braku bezpieczeństwa w relacji. Ciekawy pomysł, prawda? Warto przejść przez różne ćwiczenia, by sprawdzić, czy tak jest u ciebie. Książka daje do myślenia!

Jaka książka zrobiła ostatnio na Tobie największe wrażenie? Podziel się w komentarzu! Chętnie czytam polecenia. Jeśli chcesz otrzymywać ode mnie Błyski na pocztę z darmowych e-bookiem o konfliktach i inspiracjami zapisz się tutaj.

Zdj. Studio Media Unsplash