Szkoła Uczuć – zapisy na warsztat do końca tego weekendu!

with Brak komentarzy

Szkoła Uczuć – zapisy na warsztat do końca tego weekendu!

„Nic na świecie nie jest warte, żeby człowiek odwrócił się od tego, co kocha.” (A. Camus)
„Szkoła Uczuć” to cykl sześciu 3-godzinnych spotkań w pięknym miejscu w Krakowie – w Ogrodzie Harmonii. To będzie Twój czas na zatrzymania i zadbania o siebie i bliskich. Możesz przyjść sam lub z kimś bliskim.
Będziesz miał okazję popracować w parach, w grupie i indywidualnie, porozmawiać o tym co ważne, zaplanować potrzebne zmiany. Będziemy się inspirować metodą Porozumienia Bez Przemocy i mądrymi ludźmi (np. Brene Brown, Johnem Gottmanem, Deborah Tannen).

TEMATY SPOTKAŃ:

1. MOJE EMOCJE, MÓJ SKARB. BUDOWANIE AUTENTYCZNEGO KONTAKTU ZE SOBĄ I INNYMI (24 września, 18.00-21.00)
Nie jest łatwo w relacjach w pracy czy w bliskich związkach powiedzieć wprost co nam leży na sercu. Często zdarza się nam mówić „nic się nie stało” zamiast „zrobiło mi się smutno z tego powodu”, „czemu wróciłeś tak późno” zamiast „tęsknię za Tobą i chcę spędzać z Tobą więcej czasu”. Mówimy o raportach i zakupach, a pod spodem kotłuje się od
niewypowiedzianych uczuć. Jak mówić o swoich emocjach w zgodzie ze sobą? Jak empatycznie słuchać innych – szefa, żony, dziecka?

 

 

2. NIE UMIEM ODPOCZYWAĆ, CZYLI PUŁAPKA DOSKONAŁOŚCI. O RÓWNOWADZE W ŻYCIU I PRACY. (1 października, 18.00-21.00)

Napędzają nas różne myśli i postawy („Chcę być doskonały”, „Muszę się spieszyć”, „Na przyjemności trzeba sobie zasłużyć”). W ten sposób gubimy czasem kontakt ze swoim ciałem, emocjami i naturalnym rytmem dnia czy tygodnia.
Jakie zbędne czynności wykonuję, gdy potrzebuję odpoczynku, bo wmawiam sobie, że „muszę coś zrobić”? Czego sobie odmawiam, nawet gdy czuję, że potrzebuję odetchnąć? Snu, jedzenia, miłego spotkania odkładanego na potem?  Na warsztacie popracujemy nad wzmacnianiem swojego poczucia wartości, docenianiem siebie i dobrym odpoczywaniem.

3. JAK SIĘ DOBRZE KŁÓCIĆ? ROZWIĄZYWANIE KONFLIKTÓW I PRZYJMOWANIE KRYTYKI.  (8 października, 18.00-21.00)

Potrzeby są wspólne i uniwersalne dla wszystkich: potrzebujemy miłości, bezpieczeństwa, uwagi, swobody, pożywienia, ruchu. Każdy z nas ma natomiast różne sposoby na ich realizowanie, czyli strategie: ja czuję słuchana, kiedy opowiadam ci o pracy, ty nie lubisz o niej rozmawiać w weekend. Konflikty powstają najczęściej, kiedy jedna osoba uważa, że jej strategia jest najlepsza i usiłuje namówić innych do jej realizacji. Zapraszam do wspólnego odkrywania na warsztacie w tym co nas boli i rani, ważnych tęsknot i potrzeb. Do słuchania, jakie emocje i potrzeby można usłyszeć za czyjąś krytyką.

 

4. „WYPROWADZĘ SIĘ, JEŚLI TEGO NIE ZROBISZ!” PROŚBA CZY ŻĄDANIE? JAK PROSIĆ I RADZIĆ SOBIE Z ODMOWĄ? (15 października, 18.00-21.00)

Jeśli prosimy o coś, a gdy ktoś nam odmawia – obrażamy się, oznacza to, że wcale nie była to prośba. Ona zakłada możliwość wyboru. Jedna z najtrudniejszych zasad Porozumienia Bez Przemocy to ta, że nikt oprócz mnie nie może być odpowiedzialnym za realizowanie moich potrzeb. To, że czuję się smutny, bo ktoś nie zrobił czegoś dla mnie ważnego, nie uprawnia mnie do zrzucenia na niego odpowiedzialności za mój smutek. Potrzeby są uniwersalne, istnieje natomiast nieskończona liczba strategii, jakimi mogę te potrzeby realizować. I na dodatek odpowiedzialność za nie jest moja i tylko moja. Jak sobie radzić z takim słodkim ciężarem? Na warsztacie poćwiczymy formułowanie próśb bez żądania, szukanie różnych sposobów na realizację swoich potrzeb i słuchania w odmowie drugiego człowieka.

 

 

5. DLACZEGO BYCIE WDZIĘCZNYM POLEPSZA JAKOŚĆ ŻYCIA? ĆWICZENIE UWAŻNOŚCI NA CODZIEŃ.  (22 października, 18.00-21.00)

Są tacy ludzie w naszym życiu, dzięki którym jesteśmy kim jesteśmy, którzy nas wychowali i nauczyli tego, co teraz umiemy. Dzięki nim udało się nam zrealizować swoje plany albo dojść do nowych, o których się nam nie śniło. Spotkaliśmy ich w ważnych momentach, pomogli nam w zmianie. Umieją się z nami cieszyć i smucić lub po prostu są i dlatego są ważni. Trzeba im tylko o tym powiedzieć. Zapraszam na jeden z najprzyjemniejszych warsztatów, jakie prowadziłam! Będziemy się na nim uczyć nieoczywistej umiejętności pielęgnowania w sobie radości, przełamywania wstydu, spontanicznego doceniania innych.

 

 

6. O JĘZYKU KOBIET I MĘŻCZYZN. (29 października, 18.00-21.00)
Wiesz, że jest co najmniej 5 języków miłości? To znaczy że w różny sposób wyrażamy miłość i na różne sposoby chcemy być kochani. Inaczej też rozmawiamy, inaczej radzimy sobie z emocjami. O konflikt nietrudno. Zapraszam na warsztat o kobiecości i męskości w rozmowach. Jak korzystać ze swojej różnorodności w komunikacji i jak się dogadywać. Warsztat inspirowany jest pracami Deborah Tannen, Johna i Julie Gottmanów oraz pracami Gary`ego Chapmana „5 języków miłości”.

 

Już się nie mogę doczekać!
Na Twoje pytania chętnie odpowiem przez formularz kontaktowy lub pod adresem: szkolauczuc2014@gmail.com