NVC: Prosisz czy żądasz?

with Brak komentarzy

NVC: Prosisz czy żądasz?

 

-„Zrobisz mi kawę?”
-„Mmm.. nie chce mi się”
-„Ale jesteś! Ja ostatnio robiłem tyle razy!”
Prośbę od żądania najłatwiej poznać, gdy obrażamy się, jeśli ktoś naszej prośby nie spełnił. Czemu to takie ważne, by je odróżniać?

Prośba zakłada, że ktoś może odmówić.

To było dla mnie wielkie odkrycie! Jeśli prosisz przyjaciółkę, by poszła z Tobą na kawę, a kiedy słyszysz odmowę, stwierdzasz, „no tak, ona znowu nie ma dla mnie czasu” i postanawiasz się do niej nie odzywać, aż łaskawie znajdzie dla Ciebie czas, to znaczy że żądasz, a nie prosisz.

 

Kto z nas nie wypowiedział w życiu zdania „Gdybyś mnie kochał/-a, to zrobiłbyś to….” Klasyka szantażysty emocjonalnego.

Prośba daje możliwość wyboru.

Jeśli prosisz o coś ważnego dla siebie i od jednej osoby na świecie uzależniasz, czy Twoja potrzeba będzie zaspokojona, to nie dajesz jej ani sobie wyboru. Jeśli nie odpoczniesz na kawie z przyjaciółką, to może z kimś innym, jeśli nie w taki sposób, to może znajdziesz inny? Takie patrzenie daje tak naprawdę dużą wolność!

Mów czego chcesz, a nie czego nie chcesz.

Marshall Rosenberg autor metody Porozumienia Bez Przemoc (Non-Violent Communication) opowiada historię żony, która chciała spędzać z mężem więcej czasu. Poprosiła go więć, aby nie spędzał tyle czasu w biurze. Po tygodniu oznajmił jej, że …. zapisał się na lekcje golfa. Warto prosić o to, czego chcemy językiem pozytywnym.

Konkretna prośba daje większe szanse realizacji.

 

Czy Twoje prośby są konkretne?
  • „Chciałabym, żebyśmy więcej razem wychodzili” (Do sklepu? Wyrzucać śmieci? Co to znaczy „więcej” dla Ciebie?)
  • „Szanuj mnie” („Przecież szanuję!” Czy chodzi Ci o to, że mam Cię pytać o zdanie, a może przestać śmiać się z dowcipów o blondynkach?”
  • „Pozwól mi być sobą”(Po czym poznasz, że tak jest?)
 

Kobiety i mężczyźni proszą inaczej?

Moje dzisiejsze odkrycie: Po kilku tygodniach rozmowy z mężem na jeden temat i mojego frustrowania się, że narzeka okazało się, że chętnie przyjmie moją radę! Sama założyłam, że mówi, by się wygadać (co jest bardziej typowe dla stylu konwersacyjnego kobiet wg Deborah Tannen), a on nie mówił wprost, że chciałby porady (mężczyźni wg tej autorki skupiają się w rozmowie na rozwiązaniu problemu). Ot, małe nieporozumienie. Zastanów się w kolejnej rozmowie. Czy chcesz o coś poprosić? Czy tylko się wygadać?

 

Mów dlaczego coś jest dla Ciebie ważne.

  1. „Czy możesz ściszyć muzykę?”
  2. „Chciałbym się skupić i odpocząć przez chwilę, hałas mnie irytuje. Czy możesz ściszyć muzykę?”
  1. „Czy mogę ominąć swoją kolejkę sprzątania?” (przykład z tego weekendu:)
  2. „Jestem zmęczona tygodniem pracy, czy mogę ominąć swoją kolejkę sprzątania?”
  1. „Czy możesz mi powiedzieć dlaczego nie odezwałeś się na spotkaniu?
  2. „Ważne jest dla mnie, żebyśmy mówili ze sobą otwarcie. Czy możesz mi powiedzieć dlaczego nie odezwałeś się na spotkaniu?”
Jak myślisz, które prośby mają większe szanse na akceptację?  Wg metody NVC te, w których mówimy dlaczego coś jest dla nas ważne czyli nr 2. To oczywiście wymaga większego otwarcia się i czasem zaakceptowania… wstydu przed odkryciem się i obawy przed odmową.

 

 

Wstyd w proszeniu

W pięknym wystąpieniu o wrażliwości Brene Brown mówi, że proszenie i mówienie o uczuciach może sprawić, że narażamy się na odrzucenie, cierpienie, wyśmianie. Ale bez tego jesteśmy mniej prawdziwi. Często my kobiety chcemy udawać silne, pokazać że ze wszystkim sobie poradzimy nawet za cenę przemęczenia, nawet gdy inni chcą nam pomóc.

O co chcesz dzisiaj poprosić? Co jest dla ciebie ważne?

Co zrobisz, jeśli spotkasz się z odmową?

 

***

Mam nadzieję, że podobał Ci się ten wpis ? Jeśli chcesz zostać na dłużej, zapisz się do newslettera albo polub mój fanpage