Pytania do zadawania sobie codziennie i co z nich wynika?

with 4 komentarze
Zafascynował mnie Marshall Goldsmith i jego podejście! Zobaczcie tę wypowiedź (j.angielski) W skrócie chodzi o to, że zadaje sobie kluczowe, ważne dla siebie pytania każdego dnia. (Np. ile razy
dzisiaj odezwałem się bez sensu:) Co więcej! Zapłacił osobie, która dzwoni do niego codziennie (tak, tak!) i zadaje mu je przez telefon. Sobie i innym trudno tak codziennie kłamać, prawda? Usiadłam więc i spisałam swoje Ważne Pytania a potem nie kłamałam sobie przez tydzień. Co z tego wynikło?

 Jak wybrać swoje pytania?

 

Posłuchaj pytań, które cytuje Goldsmith, a potem sprawdź, czy Ci pasują. Albo wybierz własne. Jestem pewna, że trafisz na obszary, które są dla Ciebie istotne. Ja skupiłam się na zdrowiu, rozwoju i relacjach. Może któreś z pytań Cię zainspirują?
Moje Pytania
  1.  Ile czasu spędziłam na modlitwie?
  2. Co zrozumiałam z Pisma?
  3. Ile minut ćwiczyłam?
  4. Jak zadbałam o relacje?
  5. Co zrobiłam z radością?
  6. Czy Rosenberg byłby ze mnie dumny?:) (tzn. jak używałam metody NVC, czy mówiłam to co chciałam, byłam uważna na swoje i innych potrzeby)
  7. Ile czasu spędziłam nad swoją misją?
  8. Co zdrowego jadłam?
  9. Ile minut pisałam książkę?
  10. Jakie nowe słowo francuskie/hiszpańskie poznałam ?

 

Eksperymentuj z pytaniami

Jak już stworzysz swoje to możliwe, że potem niektóre zmienisz, wyrzucisz.  Ważne, żeby nie wyrzucać pytań niewygodnych, ale raczej te zbyt proste. Np. na początku miałam na tej liście pytanie: „Ile czasu dziś czytałaś”, ale okazuje się że to… za proste, bo zawsze znajduję na to czas, czekając na autobus, przed snem, 15 minut albo pół godziny. Albo „ile razy wchodziłaś na fb” ale jakkolwiek jest to nawyk, który ograniczam, to stwierdziłam, że nie chcę mierzyć czegoś negatywnego. Poza tym wchodzę też na czat rodzinny, który mamy na fb, a to jak sprawdzanie wiadomości sms, więc trudno to liczyć. Ograniczam przewijanie newsów ale wiadomości sprawdzam 1-2 lub kilka razy dziennie. Jeśli inne obszary są ok, to jest to swego rodzaju nagroda.

Jak utrzymać taki nawyk?

Tu też zmieniałam podejście. Na początku miałam plik excelowy, ale włączanie komputera to dodatkowy krok. Wolę to robić na papierze, który jest bardziej intymny i wyciszający. Mam więc notatnik przy łóżku i jest to jedna z rzeczy, którą robię przed snem i
dobre podsumowanie dnia. Nie mam (jeszcze?:) osoby która do mnie dzwoni i te pytania mi zadaje, ale w taki sposób nawyk też działa.

Co mi to daje?

Po pierwsze – nie kłamię sobie i mogę „stanąć przed sobą w prawdzie”. „Ok, tyle gadasz i pisaniu powieści a tu proszę: poniedziałek: zero minut, wtorek: zero, środa: 15 minut, no sagi to z tego nie będzie, raczej nowelka”.
Po drugie – widzę jak na dłoni co robię i daje mi to jasność moich działań, świadome przeżywanie dnia!
Po trzecie – taka rewizja jest szansą na korektę, tego samego dnia (już parę razy sprawdzałam słówka hiszpańskie wieczorem:) lub kolejnego dnia bardziej uważnie skupiam się na tym, co jest zaniedbane lub co warto podtrzymać.
Po czwarte – mobilizuje mnie to do działania!

Może spytasz ile to trwa bo „nie masz na nic czasu”?

Przegląd dziesięć minut. A świadomie przeżyty dzień całe 16h:)

Dla mnie to praktyka tego roku! A może i życia! Bardzo, bardzo zachęcam Cię do spisania własnych pytań! Pochwalcie się w komentarzach, co postanawiacie mierzyć.

zdj: Calum MacAulay/ Unsplash.com