Książki dla dzieci na trudne emocje

with Brak komentarzy

ksiazki dla dzieci na trudne emocje

Wspólne czytanie daje okazję na przytulanie się i spokojny kontakt, buduje więź z dzieckiem, daje rodzicowi czas na oddech. A jeśli jeszcze sama książka ma w sobie trochę mądrości i piękne ilustracje, to może pomóc złagodzić trudne momenty w życiu dziecka i rodzica. Polecam Ci moje ulubione książki na dziecięce stresy.

 

Książki dla dzieci na trudne emocje:

Na dziecięce stresy 

Mamo nie mogę zasnąć . Inês Castel-Branco (wiek: 4+)

Pięknie zilustrowana książka z prostymi technikami oddechowymi i relaksującymi starsze dzieci przed snem lub kiedy przeżywają dużo stresu. W dodatku są szczegółowe instrukcje dla rodziców opisujących poszczególne techniki. Znalazłam kilka podobieństw do ćwiczeń z jogi:)

 

 

Proszę mnie przytulić, Przemysław Wechterowicz, Emilia Dziubak (wiek: 1+)

 

Moje dziecko (1,5 roku) zatrzymuje się na okładce tej książki i wyrazistym „yyy” każe sobie śpiewać „Stary niedźwiedź mocno śpi”. I tak 10 razy:) Musiałam sama doczytać jak skończyła się ta wciągająca historia przytulania:) Piękne ilustracje i mądry przekaz, o tym, że każdy potrzebuje bliskości:)

 

Na bunty wszelakie

„Miłość” Astrid Desbordes, Pauline Martin (wiek: 1+)

Pięknie zilustrowana i opowiedziana historia małego chłopca, który jest kochany przez mamę z wszystkimi jego trudnymi zachowaniami. Idealna do czytania zwłaszcza z wymagającymi dziećmi, w czasie zmian, buntów lub pojawiania się nowego rodzeństwa. Uwaga – rodzicom może zakręcić się łezka w oku:)

 

 

O śmierci

„Żegnaj, Panie Muffinie”, Anna-Clara Tidholm, Ulf Nilsson (wiek: 4+)

Pan Muffin to mała świnka morska, która wspomina młodość, a teraz jest zmęczona i siwa. Miał dobre życie, zjadł dużo trawy, ogórków, miał dużo miłości od kochanej rodziny, dużo się przytulał. Pewnego dnia zaczyna boleć go brzuch.. To łagodna historia o starości, przemijaniu i odchodzeniu. Pokazuje śmierć jako część życia. Może być okazją do rozmowy z dzieckiem na temat śmierci i choroby bliskich, kochanych osób.

O samotności i marzeniach

 

Babcia na jabłoni, Mira Lobe (wiek: 4+)

Historia chłopca, który bardzo chciał mieć babcię, więc ją wymyślił jako sposób na swoje smutki i kłopoty. Babcia na drzewie, poluje na tygrysy, jest zwariowana, ale też mądra i dowcipna. Chłopiec spędza z nią dużo czasu dopóki do domu obok nie wprowadza się samotna staruszka. Pięknie ilustrowana książeczka o samotności, rodzinie i marzeniach.

 

Znasz te książki? Polecasz jakieś inne?

 

Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych wpisów, zapisz się do newslettera (wysyłam bonusy) albo polub mój fanpage

 

Zdj. Anne Spratt/Unsplash.com