Książki dla rodziców na trudne chwile

with Brak komentarzy

Książki dla Rodziców

Są książki, które można czytać z dziećmi, by pomóc im radzić sobie z trudnymi emocjami. Pisałam o tym tutaj. Dziś polecam kilka lektur dla rodziców, by lepiej zrozumieć swoje dzieci.

 

„Pozytywna Dyscyplina”, Jane Nelsen

 

Pozytywna Dyscyplina to bardzo wszechstronna metoda, praktykowana na świecie od ponad 40 lat. Jest bardzo konkretna, pełna humoru, opiera się na szacunku, empatii i bardzo konkretnych technikach. Jest dobra na prezent dla rodziców w różnym wieku, bo porusza tematy od wieku 1-18 lat: jak radzić sobie ze złością dzieci, konfliktami rodzeństwa, uczyć dzieci zarządzania finansami oraz samodzielności w nauce i obowiązkach, jak wzmacniać poczucie wartości dziecka. Dowiesz się z niej jak ważny jest czas spędzany osobno z każdym z dziećmi (jeśli masz ich więcej niż jedno), czym jest pozytywna przerwa i miejsce uspokojenia i jak zadbać o siebie. Książkę można kupić z praktycznymi kartami z opisem technik w skrócie. Więcej o metodzie przeczytasz tutaj.
Od zeszłego roku jestem Edukatorką Pozytywnej Dyscypliny, organizowałam też warsztaty dla rodziców (jeśli jesteś zainteresowany/-a, napisz na kontakt@zblyskiemwoku.pl)

 

 

 

„Moje dziecko nie chce jeść” – Carlos Gonzalez

 

Jeśli stresuje Cię, że Twoje dziecko je głównie suche buły albo jest dosyć wybredne, to zachęcam do sięgnięcia po tą pozycję. Jest przydatna zwłaszcza przy rozszerzaniu diety. Napisał ją pediatra i ojciec trojga. Po tygodniu gdy Franek jadł głownie kaszę jaglaną i banana, książka zdążyła dojść pocztą i uspokoiło mnie już kilka pierwszych zdań w tej książce. O centylach wagi, które nie muszą być wyrocznią, o normalnym zatrzymaniu wagi po roku, a przede wszystkim o nie zmuszaniu dzieci do jedzenia, bo doskonale potrafią one regulować sobie potrzebne składniki. Cenna i pełna humoru lektura dla zaniepokojonych rodziców.

 

 

 

„Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały”, Adele Faber, Elaine Mazlish

 

„Nie bądź smutna, nie płacz”, „Jak możesz być taki nieodpowiedzialny?”, „Ty zbóju!”. Jeśli często wypowiadasz takie słowa do swoich dzieci, to ta książka może być dla Ciebie. Znajdziesz w niej takie tematy jak: pochwały, zachęcanie do współpracy, samodzielności, co stosować zamiast kar i jak uniknąć pułapki etykietkowania dzieci („jesteś starszy więc powinieneś być mądrzejszy” etc.) Czasami zapominamy, że dzieci dużo rozumieją, tyle samo czują i chcą, aby ich uczucia i potrzeby były widziane, a starania doceniane. I to dla mnie największa wartość tej książki – budowanie porozumienia z małym, ale nie mniej ważnym człowiekiem.

 

 

 

Hygge. Duński przepis na szczęście. Najskuteczniejsza filozofia wychowania”. Jessica Alexander, Iben Sandahl

 

To praktyczny poradnik, pełen przykładów, badań z psychologii i konkretnych sposobów Duńczyków na wychowanie, a w wielu badaniach Dania jest uważana za najszczęśliwszy kraj na świecie. Są tu informacje o wadze empatii, zabawy, popełnianiu błędów i autentyczności. Polecam zarówno zestresowanym i wyluzowanym rodzicom:)

 

 

 

„Porozumienie bez Przemocy. O języku serca”, Marshal Rosenberg

To bez wątpienia metoda, która zmieniła moje życie. Znalazłam w niej ważne zdania ważne by zrozumieć siebie i dziecko:

 

  • mamy prawo do różnych emocji i na różny sposób szukamy spełnienia naszych potrzeb
  • inni ludzie nie są odpowiedzialni za poziom mojego szczęścia
  • potrzebami i uczuciami się nie dyskutuje ale jest wiele sposobów na spełnienie twoich potrzeb
  • jeśli o coś prosisz, ale złościsz się, gdy ta prośba nie jest spełniona, to znaczy, że to było żądanie
  • wdzięczność jest dobra dla zdrowia.
Bardzo polecam lekturę!

 

Na mojej liście są jeszcze dwie pozycje do przeczytania. Znacie je?

 

„Self-reg” – Stuart Shanker

Książka o tym, jak pomagać dzieciom radzić sobie ze stresem, przeżywać frustrację, lepiej się koncentrować i skuteczniej się uczyć.

 

„Wysoko wrażliwi”- Elain Aron

Książka o tym, jak żyje się ludziom i dzieciom z tzw. wysoką wrażliwością i jak to wpływa na codzienne życie. Autorka- psychoterapeutka mówi o tym też ze swojego doświadczenia.

 

 

Jakie książki polecasz? Podzielisz się w komentarzu?

Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych wpisów, zapisz się do newslettera albo polub mój fanpage

 

 

Zdj Brittany Simuangco / Unsplash