3 cytaty na trudne dni – gdy mówisz do bliskich gorzej niż do obcych

with Brak komentarzy

Czytam codziennie Biblię. Konkretne rozdziały każdego tygodnia spinające się w całość do końca roku. I dzisiaj uderzył mnie ten cytat:
„Wszystko, co powiedzieliście w mroku, w świetle będzie słyszane, a coście w izbie szeptali do ucha, głosić będą na dachach.” (Łk, 12,3)
Bo przypomniałam sobie niektóre rozmowy, które prowadzę z mężem albo złość i podnoszenie krzyku na dziecko, gdy kończy mi się cierpliwość.

I wyobrażam sobie co było, gdyby ktoś to nagrywał. A potem pokazał mi, co dzieje się w drugim człowieku, co tracę, gdy tak robię. Szansę na porozumienie, gdy wolę wyrzucić z siebie złość i ciętą ripostę. Bliskość, gdy zostaję z marnym „mam rację” i nawet nie wiem co z tym zrobić.
Wiem, że mówię czasem do bliskich gorzej niż do obcych. Przecież nie odezwałabym się tak do szefowej albo koleżanki, a mówię tak do najbliższych osób.
Całe to Porozumienie Bez Przemocy siedzi wtedy w kącie i zatyka uszy. Nie zawsze umiem to powstrzymać, ale przynajmniej wiem skąd to się bierze.

Zwykle dzieje się tak z 3 powodów:

1. Zmęczenie – nie zadbanie o siebie, bo robię jeszcze obiad na jutro zamiast usiąść i wypić herbatę
2. Niewypowiedziane oczekiwania – gdy np. chcę pospać jeszcze godzinę ale o tym nie mówię
3. Marne priorytety – bo chcę poczytać (np. książkę o rodzicielstwie hue hue) zamiast posłuchać, co mówi do mnie dziecko albo wkurzam się na bałagan zamiast się potulić

Z pomocą przychodzą tutaj 2 inne cytaty:

„Kto jest zły dla siebie, czyż będzie dobry dla innych? Nie ma gorszego człowieka niż ten, który jest sknerą dla siebie samego” (Syr 14, 5-6)
„Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat wykroczy przeciwko mnie? Czy aż siedem razy? Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy. (Mt 18, 21-22)”
A liczba 77 oznacza w tym przypadku zawsze. No to wybaczam, najpierw sobie. Potem innym. I tak w kółko.

Co Tobie pomaga w trudnych momentach?

Jeśli zaciekawiło Cię Porozumienie Bez Przemocy, śledź mój newsletter, planuję konsultacje i kursy na ten temat, znajdziesz tam też bonusowe materiały o rozwiązywaniu konfliktów.

Zdj. Kristina Flour/unsplash.com