Radykalna praktyka na trudne czasy

with Brak komentarzy
wdzięcznośćWiesz, jaka jest jedna z trzech najpopularniejszych metod tortur? Deprywacja snu, np. przez kilkukrotne budzenie w nocy albo brak możliwości zaśnięcia. Wiesz, kto doświadcza jej na co dzień? Rodzice małych dzieci. Kiedy Franek był niemowlakiem i budziłam się kilka razy w nocy, żeby go nakarmić albo przytulić, pierwszą myślą jaką w sobie wzbudzałam półprzytomna było: „Płacze, czyli żyje”. Ta technika pomaga mi teraz w czasie izolacji? Radykalna wdzięczność.

 

 

Doceniam, że moja rodzina jest zdrowa, ma pracę i jedzenie. Że jeszcze nie zwariowaliśmy w domu. Razem z dwoma przyjaciółkami od kilku miesięcy codziennie wysyłamy sobie 3 rzeczy, które doceniamy w mijającym dniu (pisałam o tym tutaj). I pomyślałam, dlaczego by tego nie rozszerzyć? Może napiszesz w komentarzu, za co jesteś wdzięczny/-a? Moje powody na dziś, niektóre powtarzam jak mantra codziennie, staram się codziennie dodawać coś nowego:

 

 

 • Jesteśmy zdrowi
 • Mamy pracę, która nas utrzymuje
 • Mogę pracować z domu
 • Nasza rodzina jest bezpieczna
 • Mam zdrowe i radosne dziecko, które śpi 8h w nocy i 2h w dzień
 • Mamy ciepłą wodę, co nie było takie oczywiste po awarii pieca w zeszłym tygodniu
 • Mam ciekawe książki do czytania
 • Dziś spadł śnieg
 • Możemy spacerować w pobliskim lesie
 • Mąż zrobił dziś obiad
 • Zaczęliśmy planować posiłki na cały tydzień, żeby rzadziej chodzić na zakupy
  Etc.
Co w tym radykalnego? Fakt, że nie jest to takie oczywiste, że tysiące ludzi ma większy problem niż jedzenie tego samego co wczoraj albo brak możliwości wyjścia na pizzę z koleżankami. Martwią się brakiem maseczek w pracy albo tym, co włożą jutro do garnka. Warto to sobie codziennie uświadamiać.

 

To, co? Dołaczysz do akcji? Jeśli używasz instagrama, to codziennie znajdziesz też u mnie w relacjach jeden powód do wdzięczności z hasztagiem #błysknadziś albo #blysknadzis (jeśli zapomnę polskich znaków nad ranem:), możesz udostępnić akcję u siebie i zacząć robić tak samo. Jeśli wolisz zapisywać, to wystarczy zwykły notesik! Może będzie to miła pamiątka, gdy już wrócimy do normalności? Najważniejsze, żeby działać! Jest wiele badań, które wskazują, że wdzięczność pomaga na stres i poprawia samopoczucie. Zacznij już dziś, daj znać w komentarzu, co cię dziś dobrego spotkało?

 

Jeśli jeszcze nie dostajesz moich błysków, o tym jak lepiej kochać siebie i innych, zapisz się  tutaj,  znajdziesz tam też bonusowe materiały o dogadywaniu się w rodzinie. W grupie „Rodzina z błyskiem w oku”, pojawiają się też ćwiczenia i live`y, temat na kwiecień: emocje i konflikty, na czasie, prawda? Szczegóły tutaj.

 

 

Więcej o mojej praktyce wdzięczności pisałam tutaj:

 

1,2,3 – prosta praktyka, która poprawia jakość życia

 

O wdzięczności

 

Zdj. Ava Sol. Unsplash