Przy okazji uzupełniania albumu „50 pierwszych rocznic” (cudny, polecam o tutaj!) miałam okazję prześledzić historię naszego związku, a było tego trochę. Trafiłam też na wątek pułapek intymności z książki Bogdana Wojciszke „Psychologia miłości”. O co chodzi w samej teorii pisałam tutaj
Intymność to chęć bycia ze sobą blisko, dzielenia się swoimi uczuciami i myślami, szacunek dla drugiej osoby i traktowanie jej jako wyjątkowej, też nie dzielenie się szczegółami swojego życia w parze z innymi osobami.
W jakie pułapki możemy wpaść w dłuższym związku wg Wojciszke?
1. Pułapka dobroczynności
Może się zdarzyć gdy stale dajemy ukochanej osobie to, co najlepsze i nie chcemy sprawiać jej przykrości i trudu, co sprawia, że te nasze „podarki” i uczynki stają się powszednie i rodzą przyzwyczajenie zamiast radości i zaskakiwania. Nie mówiąc już o zmęczeniu, które wynika z dużej ilości „przysług”.
Jak tego unikać?
-
Przyjrzeć się ile daję ja, ile druga osoba? (ale uwaga! większości osób w związku wydaje się, że dają więcej niż druga osoba, więc może to być zwodnicze)
-
Zobaczyć jak bliska osoba reaguje na nasze „przysługi” – czy są realnym zaskoczeniem, czy może trochę powszednieją?
-
Zastanowić się jak my podchodzimy do tych drobnych przysług – czy robimy je z radością?
2. Pułapka bezkonfliktowości
Jeśli unikamy trudnych tematów, które mogłyby spowodować kłótnię, zaprowadzi nas to do braku szczerości i mówienia o swoich potrzebach a w konsekwencji do osłabienia więzi.
Jak unikać tej pułapki?
-
Zastanów się, o czym najczęściej rozmawiacie?
-
Co robicie w sytuacji konfliktowej?
-
Jakie są dla was tematy trudne?
-
O czym przydałoby się porozmawiać, ale jakoś unikacie tego tematu?
3. Pułapka obowiązku
Jeśli dbamy o bliską osobę poprzez codziennie powtarzane przysługi, to stopniowo obie strony mogą traktować je jako obowiązek, a nie sposób na okazywanie swoich uczuć. Oczywiście to normalne, że dzielimy się obowiązkami w rodzinie i małżeństwie, ważne pytanie tutaj jest o proporcję i nasz stosunek do tych czynności, oraz nasze standardy np. sprzątania, gotowania (mycie okien co miesiąc czy gdy są brudne? gotowanie z 13 składników czy z 3 i tego typu różnice:)
Jak unikać tej pułapki?
Zastanów się, co jest obowiązkiem w Waszym domu a co robisz extra? (pranie, gotowanie samo się nie zrobi, ale już fantazyjne kształty kanapeczek można sobie chyba darować:)
4. Pułapka sprawiedliwości
Gdy domagamy się równej wymiany przysług i zamiast zachowań partnerskich możemy doprowadzić do porównywania i rozliczania się (ty nie zrobiłeś tego, to ja nie zrobię tego).
Jak unikać tej pułapki?
-
Zastanów się, jaki macie w domu podział obowiązków?
-
Jak rozmawiacie, gdy coś nie jest zrobione?
-
Czy jesteście wyrozumiali czy rozliczacie się „od linijki”:)
-
Zobacz też 2 moje wpisy, gdzie dzielę się konkretnymi sposobami na podział obowiązków:
O matko jak mi się nie chce!
Jak się dzielić obowiązkami – 6 małżeńskich sposobów
Blisko Ci do którejś pułapki? A może znasz jeszcze inne?
Jeśli nie chcesz przegapić kolejnych wpisów, zapisz się do newslettera albo polub mój fanpage
Źródło: Bogdan Wojciszke (1998), Psychologia miłości. Intymność. Namiętność. Zaangażowanie. GWP, Gdańsk.