„Gniew kobiety i Dzieci z Bullerbyn” – Książki Miesiąca #5 sierpień 2020

with Brak komentarzy

góry babski wyjazd

Sierpień upłynął pod znakiem nostalgicznych lektur dziecięcych i nieudanych kryminałów, o których nawet nie chce mi się pisać. Ale trafiłam też na kilka perełek. Tematy sierpnia to wolność, nowe perspektywy i kobieca siła. Widzę pewien związek z wyjazdem z trzema przyjaciółkami, na który wybrałyśmy się, by pochodzić po górach. Bez dzieci, z dobrym jedzonkiem i ciepłym kominkiem. Oto książki miesiąca.

 

„Jak mówić o sobie dobrze”, Aleksandra Więcka

Jak mówić o tym, czym się zajmujemy, jak zadbać o to, żeby historie, które opowiadamy o sobie np. w biznesie były angażujące. Książka pokazuje sporo praktycznych ćwiczeń, by przyjrzeć się swojej historii, znaleźć w niej wzmacniające wątki. Przytacza też historie różnych kobiet -one najbardziej mnie w tej książce ujęły i pokazały w praktyce jak stosować wiedzę, którą dzieli się autorka.

 

„Gniew kobiety”, Harrier Lerner

Książka o tym jak wyrażać złość, co blokuje kobiety przed jej wyrażaniem, w jakie układy wchodzimy w rodzinie (trójkąty, poczucie winy). Przystępny język, pełen przykładów, precyzujących kwestie odpowiedzialności za emocje i działania. Bardzo ważna dla mnie lektura!

 

„Lot nad kukułczym gniazdem”, Ken Kesey

Słuchałam tej książki „przy okazji”, jako audiobooka w świetnym wykonaniu Jana Peszka, jeżdżąc samochodem, na spacerach, przed snem. Miałam przed oczami dziki śmiech Jacka Nicholsona, który grał rolę McMurphy`ego w filmowej adaptacji tej książki. Świetna książka! O woli życia, o opresji, której niepostrzeżenie się poddajemy, oddawaniu swojej wolności albo walczeniu o nią mimo wszystko.

 

„Co widziały wrony”, Ann Marie MacDonald

Poruszająca historia dziewczynki i jej rodziny, żyjących w Kanadzie po II wojnie w latach 50-60. Akcja dzieje się w cieniu wyścigu o pierwszeństwo w kosmosie i zagrożenia wojną nuklearną. Mamy też klimat idealnych pań domu, które nie pokazują się mężom w stroju do sprzątania. Wszystko splata pewna tajemnica, która prowadzi do tragedii. Ciekawie czytało się o życiu po wojnie z innej perspektywy niż europejska. Potężna objętościowo (800 s.) i emocjonalnie książka o relacjach w rodzinie i przebaczaniu.

 

„Wolność”, Jonathan Franzen

Historia znajomości pewnego młodzieńczego trójkąta, w którym ktoś się w kimś kocha ale z kim innymi bierze ślub. Potem śledzimy losy tych samych dorosłych, w których widać rywalizację, lojalność, cierpienie i kryzysy. Obszerna powieść, w której w tle pojawiają się wątki ekologiczne i rozważania o zmianach w społeczeństwie.

 

„Pozdrawiam i przepraszam”, Fredrik Backman

Wzruszająca i zabawna powieść. O relacji niepokornej babci i dziewczynki, która przeżywa rozwód rodziców. Pełna nietuzinkowych postaci i pięknie splatająca losy ludzi ze sobą. Zapada w pamięć na długo!

 

 

Oprócz tego przeczytałam raz jeszcze „Dzieci z Bullerbyn”, „Pippi Pończoszankę” i „Ronję, córkę zbójnika” Astrid Lindgren. Tych książek chyba nikomu nie trzeba reklamować. Ciekawie jest je odkrywać na nowo, przypominam sobie swoje wrażenia z dzieciństwa, gdy czytałam o „kiełbasie dobrze podsuszanej”. Dodaję też perspektywę dorosłego, gdy czytam o porodzie wśród burzy i śpiewu w „Ronji”, o relacjach dorosłych i dzieci w Bullerbyn i fantazjach Pippi?.

 

 

A ty? Co ciekawego czytasz? 

O innych moich lekturach przeczytasz na profilu lubimyczytac.pl, gdzie robię krótkie notki z przeczytanych książek. 

Jeśli jeszcze nie dostajesz moich błysków, o tym jak lepiej kochać siebie i innych, zapisz się tutaj, Znajdziesz tam też bonusowe materiały o dogadywaniu się w rodzinie. W grupie „Rodzina z błyskiem w oku”, pojawiają się też ćwiczenia i live`y.

Zobacz też:

Książki Miesiąca #4 – czerwiec 2020

 

Książki Miesiąca #4 – lipiec 2020